SuperBiz wiadomości Pierwszy magazyn energii w Polsce

Pierwszy magazyn energii w Polsce

29.09.2016, godz. 15:03
Pierwszy magazyn energii w Polsce
foto: Materiały prasowe

Jednej z największych producentów energii w Polsce, firma Energa, stworzyła magazyn, w którym przechowuje energię. Jest to część większej całości, na którą składają się też panele słoneczne i wiatraki.

Lokalny obszar bilansowania (LOB) to inwestycja, na która składa się: biogazownie, wiatraki, ogniwa fotowoltaiczne, magazyn energii i końcowy odbiorcy energii. Pierwszy w Polsce tworzy właśnie Energa, która uruchomiła magazyn energii koło Pucka, niedaleko Trójmiasta. Do kompletu brakuje jeszcze farmy złożonej z paneli fotowoltaicznych.

Energa wykorzystuje tę inwestycję do testowania całego rozwiązania. LOB, czyli lokalny obszar bilansowania, oprócz podniesienia bezpieczeństwa systemu energetycznego i poprawy jakości dostarczania usług, ma zwiększyć efektywność produkcji energii i jej dystrybucji wśród klientów. Takie rozwiązanie jest innowacyjne również w skali europejskiej - w Unii działa tylko jeden LOB, założony dwa lata temu w Niemczech.

ZOBACZ TEŻ: Czy zostały nam jeszcze jakieś państwowe firmy? [ANALIZA]

Na magazyn składają się dwa kontenery długie na 12 metrów, szerokie na 2,5 metra i wysokie na 3. Baterie i cały system dostarczyło  konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak. Magazyn energii w okolicach Pucka powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Także na miejscu są prowadzone prace badawcze, przez zespół ekspertów z Energi Operator oraz Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: