SuperBiz wiadomości PiS zakaże spożywania alkoholu! Ale nie tego płynnego

PiS zakaże spożywania alkoholu! Ale nie tego płynnego

22.06.2016, godz. 14:45
wódka, alkohol, pijak
foto: EAST NEWS

Skoro nie płynnego, to jakiego? Przecież alkohol jest płynny! - chciałoby się rzec, widząc powyższy tytuł. Ta, skądinąd słuszna, uwaga nie jest już jednak aktualna. Od czerwca zeszłego roku na rynku dostępny jest bowiem alkohol… w proszku. Jak smakuje? O tym się nie przekonamy, bo chce go zakazać Prawo i Sprawiedliwość!

Mark Phillips – nazwisko to powinni zapamiętać wszyscy miłośnicy mocnych trunków. To bowiem właśnie on wprowadził na rynek Palcohol, czyli sproszkowany alkohol. Jest on sprzedawany w saszetkach ważących ok. 2 dag o mocy 10-12 proc. Można go spożywać zarówno z torebki w formie sproszkowanej, jak i rozpuścić w wodzie albo ulubionym napoju. Do kupienia są m.in. wódka i rum. Sproszkowany alkohol wymyślono dla wygody konsumentów, aby nie musieli nosić ze sobą na imprezy ciężkich butelek. Z drugiej strony na popularność specyfiku może mieć też wpływ zwykła ciekawość, jak smakuje znany specyfik w nowej formie.

ZOBACZ TEŻ: Dzień św. Patryka. Ile kosztują najdroższe piwa świata?

Alkohol w proszku jest na razie dostępny w zaledwie kilku krajach, m.in. w USA - jednak nie na terytorium całego państwa. Aż 30 stanów zakazało bowiem sprzedaży specyfiku, uznając, że dopuszczenie go spowodowałoby zwiększenie konsumpcji procentów, szczególnie wśród nieletnich. Torebkę ze sproszkowanym trunkiem łatwiej bowiem przemycić np. do szkoły czy na imprezę sportową, niż to jest w przypadku tradycyjnego, płynnego alkoholu. Z podobnego założenia wychodzi polskie Ministerstwo Zdrowia, które jasno podkreśla: Polacy nie spróbują wódki w proszku. A przynajmniej władza chce zrobić wszystko, co w jej mocy, aby było to niemożliwe.

ZOBACZ TEŻ: Po godzinie 22 nie kupisz alkoholu! Posłowie PiS i PO chcą zakazać sprzedaży nocą

„Wiceminister Jarosław Pinkas jest przekonany, że wprowadzenie alkoholu w proszku z pewnością pogłębiłoby problemy związane ze spożyciem alkoholu. Także Krzysztof Brzózka, dyrektor Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zwraca uwagę, że produkt ten ułatwiłby jeszcze bardziej dostęp do napojów alkoholowych” - pisze next.gazeta.pl, powołując się na „Gazetę Polską Codziennie”. Według danych OECD, Polska znajduje się w grupie ryzyka; wśród krajów, w których spożycie czystego alkoholu na mieszkańca rośnie. Według danych organizacji statystyczny Polak wypija rocznie 10,3 litra alkoholu.

Źródła: next.gazeta.pl, bonavita.pl, newsweek.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: