SuperBiz wiadomości Praca idealna? 4 dni w tygodniu i 20 tys. zł na wakacje dla pracowników

Praca idealna? 4 dni w tygodniu i 20 tys. zł na wakacje dla pracowników

23.06.2017, godz. 15:34
Benefity dla pracowników
foto: SHUTTERSTOCK

Wydaje się, że praca idealna nie istnieje: szef, który się psychicznie znęca, zawistni koledzy, nadgodziny, za niska pensja – powód do narzekania znajdzie się zawsze. Jednak nie wszyscy, gdy wstają rano myślą z żalem: „znowu poniedziałek" czy „nienawidzę tej roboty". Wszystko zależy od firmy, a jak się okazuje są takie, które dbają o swoich pracowników. Z powodu wakacji potrafią wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy czy oferują 20 tys. złotych na urlop. Praca-marzenie!

"Bardzo chciałbym dawać ludziom coraz więcej, by byli szczęśliwi i czuli się bardziej komfortowo, ale już kończą mi się pomysły" – te słowa z ust szefa brzmią nierealnie. Jednak powiedział je Jason Fried, prezes amerykańskiej firmy Basecamp, który twierdzi, że priorytetem dla spółki nie są zyski i przychody, ale standard życia pracowników.

Zobacz także: Ile więcej zapłacimy w tym roku za wakacje?

Firma idealna istnieje. Pracownicy otrzymują tam bardzo przyzwoite wynagrodzenie, mają ubezpieczenie zdrowotne, dostają 400 złotych miesięcznie do wykorzystania na masaże, które mogą zamówić do domu, 400 zł na zakupy świeżych produktów oraz uwaga: 20 tys. zł na wakacyjny urlop!

Do tego w okresie wakacji pracują tylko 4 dni w tygodniu (tj. 38 godzin tygodniowo) oraz mogą skorzystać z 4 miesięcy płatnego urlopu macierzyńskiego. Firma chce wkrótce wdrożyć ideę pracy poza biurem – jeśli ktoś ma ochotę pracować gdziekolwiek indziej, będzie mógł to robić.

Sprawdź również: Nauczyciele nie będą mogli się odstresować w wakacje. Aż 45 tys. z nich może stracić pracę

Pracownicy mogą również sami zgłaszać swoje pomysły. Każdy może wpisać go w specjalnie do tego przygotowany formularz, a nad przyjęciem głosuje cały zespół. Jeśli szefostwo uzna go za sensowny, wprowadza w życie. Inną firmą pro-pracowniczą jest Steelhouse, która oferuje 4 tys. złotych miesięcznie do pensji, aby zatrudnieni mogli odłożyć sobie na wymarzone wakacje. Raz w miesiącu obowiązuje także zasada 3-dniowego weekendu.

Zakres propozycji, jak umilić życie swoim pracownikom jest nieograniczony, a wszystko zależy od pracodawcy. Miejmy nadzieję, że polscy szefowie będą się uczyć od amerykańskich.

 

Źródło: businessinsider.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: