SuperBiz wiadomości Prezydent Duda podpisał ustawę „apteka dla aptekarza”

Prezydent Duda podpisał ustawę „apteka dla aptekarza”

16.05.2017, godz. 14:03
Prezydent Andrzej Duda
foto: EAST NEWS

Wygląda na to, że przepisy dotyczące „apteki dla aptekarza" wejdą w życie. Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę. W myśl nowelizacji prawa farmaceutycznego apteki otwierać będą mogli tylko farmaceuci.

Apteka dla aptekarza podpisana
Przepisy, które wzbudzały sporo kontrowersji są efektem poselskiego projektu PiS-u. Według przedsiębiorców dostępność leków w ten sposób będzie utrudniona dla osób mieszkających na wsi i w mniejszych miastach, a ceny specyfików mogą być zawyżane przez producentów. Innego zdania była Naczelna Rada Aptekarska, która twierdzi, że zmiana nie wpłynie na ceny produktów.

Zobacz również: Rząd zapomniał o emerytach. Mimo obietnicy 105 tys. osób nie dostało 1000 zł!

Nowelizacja przepisów prawa farmaceutycznego zakłada, że prowadzić aptekę będą mogli jedynie farmaceuci, zarówno w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jaki i spółki partnerskiej lub jawnej. Ograniczeniom podlegać będzie także liczba aptek na osobę – będą to mogły być maksymalnie cztery apteki na jednego farmaceutę.

Ustawa zakłada, że każda placówka będzie mogła powstać w odległości co najmniej 500 metrów od innej, a liczba mieszkańców na jedną aptekę będzie musiała wynosić powyżej 3 tys. mieszkańców. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy.

 

Źródło: tvpparlament.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: