SuperBiz wiadomości Prezydent Ukrainy pokazał swój majątek. Ma ponad 100 firm i 24 mln euro na koncie

Prezydent Ukrainy pokazał swój majątek. Ma ponad 100 firm i 24 mln euro na koncie

02.11.2016, godz. 11:23
Petro Poroszenko 4
foto: EAST NEWS

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dał przykład innym urzędnikom publicznym i opublikował w internecie swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że czekoladowy potentat posiada ponad 100 firm w wielu krajach, a na koncie zgromadził 24 mln euro.

Petro Poroszenko umieścił oświadczenie majątkowe na stronie agencji ds. zapobiegania korupcji. Taki obowiązek ma ponad 100 tys. ukraińskich urzędników państwowych.

Prezydent zdradził, że przed stojący na czele imperium czekolady przed objęciem prezydentury w maju 2014 roku, zadeklarował, że jest właścicielem ponad 100 firm w różnych krajach, w tym Rosji.

Zobacz również: Posłowie zapewnili sobie podwyżkę pensji aż o 50 procent

Powiadomił także, że w banku ma zdeponowane ok. 24 mln euro, a od "każdego centa zapłacił należne podatki do budżetu Ukrainy".

- Co się tyczy mojej deklaracji, od razu chcę zauważyć, że cały mój majątek ruchomy i nieruchomości - mieszkania, ziemia, samochody, obrazy i biżuteria - został zakupiony (nie wydzierżawiony) przed objęciem urzędu. Co więcej, w zasadzie majątek został nabyty w czasie, kiedy nie pełniłem jeszcze służby publicznej - napisał prezydent na Facebooku.

Ukraińscy urzędnicy deklarowali w swoich oświadczeniach luksusowe zegarki, dzieła sztuki czy miliony dolarów w gotówce, podczas gdy minimalna pensja w kraju wynosi równowartość 56 dolarów miesięcznie, a średnie wynagrodzenie to ok. 200 dolarów miesięcznie.

Przyjęcie ustawy nakładającej obowiązek składania oświadczeń majątkowych było wymogiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zapewnia Ukrainie pomoc finansową; celem deklaracji ma być zagwarantowanie transparentności i walka z korupcją.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: