SuperBiz wiadomości Prywatna firma skontroluje pracowników na L4

Prywatna firma skontroluje pracowników na L4

10.05.2017, godz. 12:18
L4
foto: SHUTTERSTOCK

Uwaga pracownicy! Już nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych może sprawdzać zasadność przyznawania zwolnienia chorobowego. Kontrolę L4 będą mogły przeprowadzać też prywatne firmy - informuje "Gazeta Wyborcza".

Kontrola L4 przez prywatne firmy
Do zadań takich firm należeć będzie m.in. na przeprowadzenie wizyty w miejscu zamieszkania pracownika na L4 i prześwietleniu jego aktywności w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku. Jak podaje 'Wyborcza", w ten sposób nakryto piłkarza, który mimo zwolnienia z pracy rozegrał całą wiosenną kolejkę. ZUS cofnął mu świadczenia chorobowe.

Sprawdź koniecznie: Plaga fałszywych L4. Co dziesiąte zostało opłacone

W takich przypadkach ZUS wyręczać mogą: Firma Conperio, HR Solutions, Centrum EM-PARTNER, czy Loyalis, które oferują pracodawcom kontrolę zwolnień lekarskich pracowników.

Conperio szacuje, że średnio 15 proc. zwolnień chorobowych wystawianych jest na lewo - pracownicy w rzeczywistości nie są chorzy i zajmują się, czym chcą.

Conperio sprawdziło dotąd 85 tys. pracowników w 100 przedsiębiorstwach - głównie dużych, zatrudniających ponad 300 osób. Efekt? Po kontroli skraca się średni czas trwania zwolnień lekarskich. W jednej firmie liczba przebywających na zwolnieniu pracowników spadła ze 136 do 50.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: