SuperBiz wiadomości Przyjęli milion uchodźców, a ograniczą zasiłki obywatelom UE?

Przyjęli milion uchodźców, a ograniczą zasiłki obywatelom UE?

29.04.2016, godz. 12:46
Niemcy już żałują, że przyjęli Arabów
Niemcy już żałują, że przyjęli Arabów foto: AP

W Niemczech odżył pomysł ograniczenia zasiłków dla bezrobotnych i pomocy socjalnej dla obywateli UE. Ministerstwo Pracy RFN chce, aby nowe przepisy dotyczyły jedynie tych którzy dotychczas nie pracowali w Niemczech. Jednocześnie Berlin szacuje, że w całym poprzednim roku do kraju przybyło 1,1 mln uchodźców.

Projekt przewiduje, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych (Hartz IV) przysługiwałoby tylko takim osobom, które wcześniej przez co najmniej pięć lat przebywały w Niemczech bez pomocy ze strony państwa.

Czytaj także: Polska niechętna uchodźcom, ale zbuduje im domy w Niemczech i Skandynawii

Inicjatywa ustawodawcza ministerstwa jest reakcją na orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel z grudnia zeszłego roku. Sąd uznał wówczas, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im "godne życie". Władze samorządowe obawiają się wydatków na ten cel w wysokości ponad 500 mln euro rocznie.

Władze szacują, że z orzeczenia może skorzystać ok. 130 tys. osób, przede wszystkim obywateli Rumunii i Bułgarii. Wysokość pomocy społecznej dla osoby samotnej wynosi obecnie 404 euro miesięcznie.

Forsowana przez ministerstwo ustawa ma zapobiec eskalacji wydatków. Stanowisko Nahles popiera kanclerz Angela Merkel.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych, traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz również: Macie kasę i wyjazd z kraju. Norwegia pozbywa się uchodźców

Projekt ustawy przygotowywany przez ministerstwo pracy przewiduje jednorazową pomoc dla osób, którym odmówiono świadczeń oraz pożyczkę na powrót do kraju pochodzenia.

Jednocześnie nasi zachodni sąsiedzi zmagają się z ogromną falą uchodźców, która napłynęła do Niemiec od 2015 roku. Według danych bawarskiego rządu krajowego w ubiegłym roku do Niemiec dotarło blisko 1,1 mln uchodźców.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: