SuperBiz wiadomości PZU Życie z nowym prezesem. Kim jest Paweł Surówka

PZU Życie z nowym prezesem. Kim jest Paweł Surówka

24.06.2016, godz. 11:23
Paweł Surówka
Paweł Surówka foto: Materiały prasowe

Jest szansa na stabilizację w PZU Życie! Od wczoraj spółka ma nowego prezesa. Został nim Paweł Surówka, absolwent Sorbony i specjalista w swoim fachu. Wyjaśniamy, dlaczego nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa i kim jest Surówka.

Od jakiegoś czasu sytuacja w PZU Życie nie była, delikatnie mówiąc, najlepsza. Krążyły plotki, że Dariusz Krzewina, prezes PZU Życie, jest skonfliktowany ze stojącym na czele PZU SA Michałem Krupińskim, przez co nie mogły zapadać żadne kluczowe decyzje dotyczące rozwoju firmy. W dodatku działalnością PZU (z którym Krzewina związany był od lat) zaczęło interesować się CBA, co, według nieoficjalnych informacji, miało wpływ na jego odwołanie, do którego doszło tydzień temu.

ZOBACZ TEŻ: Prezes PZU kontra prezes PZU Życie. Wojna prezesów

Na jego miejsce błyskawicznie powołano Pawła Surówkę. Patrząc na imponujące doświadczenie zawodowe nowego prezesa, można mieć graniczące z pewnością przekonanie, że to dobry wybór. Surówka wykształcenie wyższe zdobywał na monachijskim Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana. Na tym nie zakończył edukacji – studiował też na paryskiej Sorbonie oraz w Szkole Wyższych Studiów w Naukach Społecznych (EHESS). Przez sześć lat (2007-2013) był doradcą finansowym w Bank of America Merrill Lynch. Reprezentował bank na Europę Centralną i Wschodnią, gdzie zajmował się głównie budowaniem relacji z inwestorami.

ZOBACZ TEŻ: Poseł PiS dostał trzecią państwową fuchę. Andrzej Jaworski w zarządzie PZU

To nie wszystko! W latach 2013–2015 Surówka pełnił funkcję członka zarządu notowanej na giełdzie spółki Boryszew SA, dyrektora biura ds. rozwoju sektora automotive, prezesa zarządów spółek zależnych z tego sektora. Odpowiadał za zarządzanie strategiczne, operacyjne i nadzór nad polityką budżetową sektora motoryzacyjnego oraz za opracowanie i wdrożenie strategii biznesowej dla obszaru automotive. W 2015 r został doradcą prezesa PKO BP oraz dyrektorem bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej na Niemcy. Odpowiadał za otwarcie pierwszego zagranicznego oddziału korporacyjnego PKO BP a także za doradztwo i obsługę finansową dla największych klientów korporacyjnych banku w zakresie ich ekspansji i działalności zagranicznej. Na koniec warto dodać, że Surówka jest poliglotą - biegle posługuje się językami angielskim, francuskim i niemieckim.

Opracowanie: OSI

Źródła: wyborcza.biz, pzu.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: