SuperBiz wiadomości Moody's: ocena bez zmian, ale prognoza negatywna [RELACJA NA ŻYWO]

Moody's: ocena bez zmian, ale prognoza negatywna [RELACJA NA ŻYWO]

12.05.2016, godz. 14:58
Giełda Papierów Wartościowych
foto: Materiały prasowe

Agencja Moody's zmieniła perspektywę ratingu Polski ze stabilnej na negatywną. Wśród powodów wymienia program 500+. Co na to polski rząd i opozycja? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

19:14 Przypominamy, że zgodnie z ostatnią decyzją agencji ratingowej Moody's, dla Polski obowiązuje ocena na poziomie A2/P1. Dziękujemy za uwagę.

18:50 Bartosz Marczuk, rzecznik prasowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zdeponował na swoim profilu na Twitterze informacje, jakoby w długiej perspektywie czasu istniało zagrożenie bezrobociem młodych. Jego zdaniem statystyki zmierzają w dobrym kierunku.

18:21 Ryzyko finansowe związane z planowanymi wydatkami Polski bez wątpienia nie zostanie zbagatelizowane przez inwestorów. Moody's podreślił w swoim uzasadnieniu, że ten czynnik jest znaczący.

17:39 Wielu analityków finansowych uważało, że obniżenie ratingu Polski przez Moody's to najbardziej prawdoodobne posunięcie. Szansa na to, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy ziści się czarny scenariusz jest duża, przynajmniej jedna na trzy.

17:05 Przed zmianą perspektywy dla Polski Bloomberg zapytał 21 analityków finansowych o ich prognozy. Tylko jeden z badanych nie spodziewał się negatywnych działań ze strony Moody's. Ponad połowa badanych przewidywała najgorsze: obniżenie ratingu dla Polski z A2.

16:44 Zmiana perspektywy na negatywną to poważne posunięcie. Jak zauważyła Dorota Bartyzel na łamach Bloomberga, Moody's przez dekady utrzymywał stabilną perspektywę dla Polski.

16:11 Niektóre kraje baczenie obserwowane przez inwestorów mają powód do radości. Moody's podniósł rating Irlandii. Nowy rząd na wyspie świętuje.

15:38 Zdania ekonomistów na temat decyzji Moody's są podzielone. Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, popiera zmianę perspektywy ratingu Polski na negatywną. "Od początku mówiłem, że powinien to zrobić ze względu na to, co czeka nas w przyszłym roku, jeżeli chodzi o finanse państwa. Może być z tym duży problem" - powiedział analityk serwisowi Money.pl.

Decyzji Moody's spodziewał się również główny ekonomista BZ WBK, Maciej Reluga. Przypomniał on w rozmowie z money.pl, że inwestorzy zwracają uwagę na te same czynniki, co agencja Moody's: rynek obligacji, kurs złotego, decyzje w kwestii wieku emerytalnego i przewalutowania kredytów we frankach oraz budżet państwa.

Fakt, że agencja zmieniła wyłącznie perspektywę ratingu, skrytykował w money.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem poprawa sytuacji w kraju będzie możliwa tylko wówczas, gdy rząd wycofa się z części obietnic wyborczych, a decyzja o pozostawieniu ratingu na wcześniejszym poziomie nie była trafiona. Przynał, że w sprawie deficytu i PKB można jeszcze zrobić dużo dobrego, jeżeli rząd zmieni program. Zaznaczył też, że rynki były przygotowane na obniżenie ratingu, dlatego teraz może nastąpić lekkie umocnienie złotego i cen obligacji.

15:08 We wrześniu poznamy kolejną decyzję agencji Moody's. Rząd ma motywację, żeby śpieszyć się ze zmianami. Na razie jest wiele niewiadomych. Do dzisiaj PiS nie ustalił, co konkretnie zrobi z kredytami we frankach, nie powstał jeszcze ostateczny projekt ustawy o wieku emerytalnym, a utrzymanie deficytu państwa poniżej 3 proc. może być trudne.

14:31 Jak rynek finansowy zareaguje na decyzję Moody's? "Spodziewamy się umocnienia polskiej waluty, jak i spadku rentowności obligacji skarbu państwa" - poinformował Paweł Szałamacha podczas dzisiejszej konferencji. Odmówił jednak udzielenia bliższych informacji na ten temat.

13:51 Ryszar Petru, lider Nowoczesnej, bije na alarm w związku ze zmianą perspektywy ratingu Polski na negatywną. Powiedział podczas dzisiejszego spotkania w sejmie, że to "pierwsze takie ostrzeżenie agencji wobec Polski od 13 lat".

13:28 Stanisław Janecki poinformował na swoim profilu na Twitterze, że "Schetyna i Petru rozważają wezwanie Komisji Weneckiej do sprawdzenia Moody's."

13:01 Platforma Obywatelska krytykuje ministra finansów Pawła Szałamachę za jego dzisiejszą wypowiedź na temat ratingu Polski. „Nie rozumiem samozachwytu min. #Szałamacha. #Rating nie został obniżony, ale Polska dostała negatywną perspektywę.” - napisał na Twitterze Sławomir Neumann.

12:27 W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Szałamacha podważył niemalże wszystkie argumenty, których użył Moody's, zmieniając perspektywę finansową dla Polski. Między innymi stwierdził, że "ryzyko, o którym mówi agencja, czyli rozjechanie dochodów i wydatków, nie istnieje".

12:11 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha poddał w wątpliwość decyzję Moody's. "Samą ocenę wystawioną w ramach ratingu Polski dokonaną przez agencję Moody's oceniamy pozytywnie. Jednak obniżenie perspektywy budzi wątpliwości i można z tym polemizować" - powiedział w sobotę.

11:35 Joanna Mucha, była minister sportu i turystyki, przestrzegała widzów TVN24, że nie należy bagatelizować oceny Moody's. Jej zdaniem mamy tylko 50 proc. szans na utrzymanie dotychczasowego ratingu podczas natępnej oceny wiarygodności kredytowej.

11:18 Małgorzata Gosiewska (PiS) zapewniała podczas programu "Wstajesz i Weekend", że przeciętni Polacy nie odczują obecnej oceny Moody's. Wyraziła również nadzieję, że opozycja przestanie wynosić problemy na zewnątrz".

10:49 Z sondażu SW Research dla „Newsweeka" wynika, że za obniżanie ratingu Polski przez największe agencje ratingowe obwiniamy przede wszystkim partię rządzącą. 43% badanych uważa, że gorsze oceny wiarygodności kredytowej dla naszego kraju to wina PiS-u, 20% wksazuje na opozycję, a 37% wstrzymało się od znalezenia partii odpowiedzialnej za gorsze ratingi.

10:20 Polska wstrzyma ponownie oddech 1 lipcja, kiedy to swoją ocenę wiarygodności dla Polski ujawni agencja ratingowa S&P.

10:01 Agencja Moody's patrzy na Polskę wyrozumiałym okiem. Jej ocena dla Polski jest najwyższa, w porównaniu z ratingiem wystawionym przez dwie pozostałe agencje z "wielkiej trójki". Agencja Fitch dała nam o jeden stopień mniej, a obowiązująca ocena agencji S&P jest o dwa stopnie niższa niż ocena przyznana przez Moody's.

9:35 Ocena kredytowa Polski na niezmienionym poziomie to zasługa naszej gospodarki. Jest ona zdywersyfikowana, a polskie PKB pozostaje mało wrażliwe na sytuację światową. Agencja Moody's nie zdecyzodała się na obniżenie ratingu Polski właśnie ze względu na to, że nasz wzrost gospodarczy utrzymuje się dużo powyżej średniej w UE. O ile prognozy wzrostu PKB dla Polski wynoszą ok. 3,5% w tym i w przyszłym roku, o tyle wzrost PKB w państwach europejskich szacuje się średnio na 1% w skali roku.

9:00 Miniseter finansów podkreśla w swoim komentarzu do decyzji Moody's, że 26 kwietnia rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016 - 2019. Dzięki niemu deficyt budżetu państwa ma sukcesywnie spadać. W przyszłym roku powinien on stanowić 3% PKB.

8:35 Moody’s zdecydował się nie obniżać ratingu Polski i utrzymać dotychczasową ocenę A2, jednak prognozy agencji nie napawają optymizmem. Polska perspektywa została zmieniona ze stabilnej na negatywną. Agencja uzasadniła swoją decyzję m.in. tym, że nastąpił wzrost bieżących wydatków Polski, a rząd dąży do obniżenia wieku emerytalnego.

Do obniżenia ratingu Polsce pierwszy raz w historii doszło w połowie stycznia br. Na ten krok zdecydowała się agencja Standard & Poor's, tłumacząc swoją decyzję politycznymi zawirowaniami w naszym kraju, po tym, jak do władzy doszło PiS. Już dziś na podobny krok może zdecydować się agencja Moody's.

W związku z tym wydarzeniem prowadzimy relację na żywo. Przez cały dzień będziemy Was informować, co dzieje się ws. ewentualnej zmiany ratingu. Opowiemy też, jak zmieniały się oceny wiarygodności naszego kraju na przestrzeni lat i skąd w ogóle wzięły się agencje ratingowe. Bądźcie z nami. Zapraszamy!

KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

22:56 Nadal czekamy na decyzję Moody's.

18:37 Na ogłoszenie decyzji ws. ratingu Polski przez agencję Moody's, poczekamy do późnego wieczora? Informują o tym dziennikarze "Pulsu Biznesu" na Twitterze.

17:43 - Jeśli dojdzie do obniżenia ratingu, nastąpi to z powodów nie ekonomicznych, a politycznych. Winy ministra finansów nie można się doszukiwać, zatem nie ma powodów, by podawał się do dymisji - powiedział w TVN24 BiŚ Henryk Kowalczyk, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Polityk rządu Beaty Szydło nawiązał tym samym do wypowiedzi byłego ministra finansów w rządzie PO Jacka Rostowskiego, który stwierdził, że jeśli podczas urzędowania szefa resortu finansów dochodzi do obniżki ratingu, to powinien on podać się do dymisji.

17:22 Jaki rating Polski wygląda na tle innych krajów europejskich? Infografikę na temat przygował TVN24 BiŚ. - Polska nie wypadała źle w porównaniu do sąsiadów, w ocenie agencji Moody's - czytamy na tvn24bis.pl.

16:49 PKB liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w I kw. 2016 r. o 3,0 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku PKB. To oznacza kilkanaście miliardów złotych mniej w budżecie, czyli ogromne kłopoty dla rządu Beaty Szydło i kosztownych programów, jak np. 500+. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

14:58 Platforma informacyjna Periscope pokazuje na Twitterze, jak Polska wypada na tle europejskich państw w aktualnym ratingu autorstwa Moody's. Czy to się dziś zmieni?

14:41 Pojawił się powód, dla którego Moody's mogłoby obniżyć nam rating. Wzrost gospodarczy jest niższy od zakładanego. Wynosi mniej niż 3 proc., podczas gdy rząd spodziewał się go na poziomie 3,8 proc. Mimo publikacji tych danych wciąż nie widać spadków na giełdzie. Wszystko wskazuje więc na to, że maklerzy mają jakieś przecieki, iż Moody's nie obniży nam ratingu i nie wpadają w panikę.

14:07 Chyba jednak naprawdę nie ma się czego bać. Z twitterowego wpisu Tomasza Wyłudy, kierownika Zespołu Doradztwa i Analiz ING, może wynikać, że dziś jednak nie obniżą nam ratingu! Wskazuje na to górka indeksu WIG20:

14:00 Na giełdzie wciąż bez paniki:

13:45 - Mamy nadzieję, że rating będzie opracowany w oparciu o twarde aspekty makroekonomiczne i gospodarcze - powiedział dziś w Sejmie rzecznik rządu, Rafał Bochenek. Czy ta wypowiedź to jakaś sugestia? Mimo że aktualny rating nie został jeszcze ogłoszony, decyzję Moody's prawie na pewno zna już rząd. Czy Bochenek coś sugeruje?

13:33 Jak już wczesniej pisaliśmy, 15 lipca swój rating ma zaktualizować w stosunku do Polski agencja Fitch. Nawet jesli dziś Moody's oceni nas negatywnie, możliwe, że w jego ślady Fitch nie pójdzie. Można tak wniopskować po jego niedawnej ocenie, że Polska bardzo dobrze radzi sobie bez euro. Jeśli więc dajemy radę, być może nie musimy bać się obniżki ratingu ze strony Fitcha. Więcej na ten temat możecie przeczytać, klikając w poniższy obrazek:

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: