Leki, tabletki, proszki, lekarstwa, pastylki, kapsułki

i

Autor: Shutterstock

Pierwsze recepty w SMS-ach już działają! Do wykupienia leku wystarczy smartfon

2018-02-22 12:51

Pierwsi pacjenci mogą już zrealizować receptę za okazaniem smartfona. W woj. mazowieckim wystartował pilotażowy program e-recepty. Ministerstwo Zdrowia chciałby, aby jeszcze w tym roku wszystkie apteki akceptowały recepty w formie elektronicznej, jednak w praktyce farmaceuci mają czas do 2020 r. na dostosowanie się do nowych wymogów resortu.

Wprowadzenie e-recept przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, który we wtorek 20 lutego przyjął rząd. W ramach pilotażu pierwsi lekarze mogą już teraz wystawiać recepty online. Wysłanie kodu recepty na urządzenie mobilne proponują pracownicy placówek medycznych w Skierniewicach i Siedlcach na Mazowszu.

Docelowo e-recepty zastąpią te tradycyjne, papierowe. Po wypisaniu recepty na dany lek przez doktora pacjent otrzyma w SMS-ie wysłanym z recepcji lub szpitala unikalny kod uprawniający do wykupienia produktu. Podczas realizacji recepty aptekarz musi zeskanować kod. Dzięki temu sprawdzi, czy recepta jest ważna. Ponieważ do wykupienia leku wystarczy kod, który z łatwością zapiszemy na urządzeniu mobilnym, o pójście do apteki będzie można poprosić bliskich bez konieczności przekazywania im papierowego dokumentu. Osoba trzecia bez problemu wykupi lek. Wystarczy przekazać jej odpowiedni kod lub upoważnić ją do wykupu swoich recept na stałe w Internetowym Koncie Pacjenta.

Zobacz: Cena tego leku wzrastała siedmiokrotnie. Teraz preparat będzie za darmo

Inną metodą realizacji e-recepty będzie posłużenie się specjalnym PIN-em. Lek wykupimy w ten sposób po podaniu numeru PESEL, który pozwoli potwierdzić tożsamość chorego. Dodatkowo pacjent będzie mógł poprosić o sprzedaż leku bez recepty, za okazaniem dowodu osobistego, jeżeli poda specjalny PIN uprawniający do wykupienia preparatu. PIN-y przypisane do e-recept przypominają te do kart bankowych. Będzie mógł także zwrócić się do lekarza z prośbą o wydrukowanie recepty wraz z jej unikalnym kodem oraz innymi przydatnymi informacjami, np. dotyczącymi dawkowania.

Polecamy: Szok! Fiolki z lekiem mogą zawierać fragmenty szkła

Kolejne novum stanowią recepty wystawiane podczas połączenia głosowego. Dzięki wprowadzeniu konsultacji telefonicznych refundowanych przez NFZ lekarz będzie mógł wystawić receptę zdalnie. Już teraz niektórzy specjaliści, np. w ramach rehabilitacji kardiologicznej, mogą tego dokonać w ramach konsultacji telemedycznych.

Dane o wypisanych i wykupionych receptach mają być gromadzone na Internetowym Koncie Pacjenta, do którego wgląd będą mieć zarówno osoby leczące się, jak i lekarze oraz pracownicy NFZ-u. Dostęp do IKP ułatwi pracownikom Narodowego Funduszu Zdrowia kontrolowanie pacjentów, np. będą oni mogli sprawdzić, czy receptę otrzymała osoba, która faktycznie się leczy. Wystawianie recept bez wizyty u lekarza pozwoli też zaoszczędzić czas specjalistów oraz pacjentów, którzy często umawiają się na wizytę wyłącznie po to, aby otrzymać kolejną receptę na zażywane leki. E-recepta to wreszcie sposób na uniknięcie wielu braków formalnych, takich jak brak pieczątki przychodni, brak podpisu lekarza czy błędnie lub niewyraźnie napisana nazwa leku na recepcie. Pilotażowy program e-recepty już wystartował, a od października w ramach pilotażu będą wystawiane e-zwolnienia.

Oprac. na podst. „Dziennik Gazeta Prawna", 22 lutego 2018, innpoland.pl, tvp.info, rynekzdrowia.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze