SuperBiz wiadomości Rekordowo wysokie ceny warzyw. Za co zapłacimy najwięcej?

Rekordowo wysokie ceny warzyw. Za co zapłacimy najwięcej?

01.02.2017, godz. 17:59
papryka, pomidory, czosnek, por, kukurydza, dieta, zdrowe jedzenie, warzywa, zdrowie
foto: mat.pras. Jan Niezbędny

Z powodu ataku zimy w krajach, z których Polska importuje najwięcej warzyw i owoców - Włoch i Hiszpanii, ceny poszybowały w górę. Według analityków w najbliższym czasie możemy spodziewać się nie tylko wzrostu cen warzyw importowanych, ale i krajowych.

Tak wysokich cen warzyw nie było od dawna. Rekord padł w przypadku sałaty lodowej – za sztukę średnio zapłacimy 9,30 zł, co daje wzrost rzędu 230 proc. Za szpinak płaciliśmy dotychczas średnio 9,5 zł za kg, a w styczniu kosztował nawet do 22 zł/kg. Drogie są także pomidory – zapłacimy za nie ok. 11zł/kg (wcześniej średnio 5,5 zł) oraz papryka, której cena wynosi średnio 11 zł, a więc dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku.

Zobacz także: Wysoka cena wody na lotniskach pod lupą UOKiK

Wciąż najtańsze są krajowe warzywa: cebula to wydatek rzędu 50 gr/kg (w 2016 roku musieliśmy zapłacić blisko 1,5 zł za kilogram) oraz kapusta, której cena zmieniała się podobnie. Marchew i pietruszka są o ponad połowę tańsze niż rok temu. Wśród owoców tanie są szczególnie jabłka, których ceny w tym roku są mniejsze o 10 -30 proc.

 

Źródło: onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: