SuperBiz wiadomości Rolnicy chcą większego zwrotu podatku akcyzowego w zamian za opłatę drogową

Rolnicy chcą większego zwrotu podatku akcyzowego w zamian za opłatę drogową

17.07.2017, godz. 13:51
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Izby rolnicze postulują, aby zwiększyć limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej z 86 do 110 litrów. Jak wyjaśniają, podwyżka opłaty paliwowej sprawi, że na zakup paliwa do produkcji rolnej na powierzchni 1 ha trzeba będzie wyłożyć dodatkowe 21,5 zł.

Podczas pierwszego czytania ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zwrócono uwagę na fakt, że jej wprowadzenie oznacza wyższe koszty dla rolników. W myśl projektu, który skierowano do komisji, opłata paliwowa ma wzrosnąć o 20 gr. plus VAT. Podwyżki objęłyby zarówno benzyny silnikowe, jak i oleje napędowe. Uzyskane w ten sposób środki pozwoliłyby przeprowadzić remonty dróg gminnych i powiatowych oraz umożliwiłyby budowę nowych odcinków. Wprowadzenie daniny jest nie w smak rolnikom, ponieważ podnosi koszty transportu produktów rolnych. Tym bardziej w okresie żniw.

ZOBACZ: Projekt ustawy o podwyżce opłaty paliwowej skierowany do komisji

- Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług - m.in. transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy 1 ha będą musieli wydać ok. 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej – ostrzegają izby rolnicze.

W związku z tym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce rekompensaty dla rolników. Zwrócił się do ministra rolnictwa o zwiększenie limitu, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, który jest wykorzystywany do produkcji rolnej. Limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi 86 złotych. KRIR postuluje, aby zwiększyć limit do 110 litrów.

CZYTAJ: Co zawiera cena paliwa? Sprawdź, ile opłaty paliwowej jest w litrze benzyny

W budżecie na ten rok przewidziano 860 mln zł na zwrot podatku akcyzowego i pokrycie kosztów. W przypadku 1 l oleju napędowego można uzyskać 1 l zwrotu. Limit zwrotu podatku w 2017 r. wynosi wartość, która stanowi iloczyn 86 zł oraz liczby hektarów użytków rolnych. Aby uzyskać zwrot, trzeba przedłożyć faktury na olej napędowy i złożyć stosowny wniosek.

Jak uzyskać zwrot
- W terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2017 r. do 31 lipca 2017 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2017 r. – można dowiedzieć się z Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wypłaty nastąpią w dniach 2 - 31 października 2017 roku.

Oprac. na podst. farmer.pl, strefaagro.pomorska.pl, bip.minrol.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: