Ceny paliw

i

Autor: Shutterstock

Co zawiera cena paliwa? Sprawdź, ile opłaty paliwowej jest w litrze benzyny

2017-07-11 15:49

Ceny paliw mogą wzrosnąć, ponieważ na początku lipca do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który postuluje wprowadzenie nowej daniny – opłaty drogowej. Podatek wymyślony przez członków PiS stanowiłaby część opłaty paliwowej, co odbiłoby się na cenach paliw.

Jeszcze w tym tygodniu w Sejmie odbędzie się debata dotycząca projektu, który wywołał zażyłą dyskusję na temat wpływu opłaty paliwowej na ceny paliw.

ZOBACZ: Ustawa drogowa da po kieszeni kierowcom. 25 gr. więcej za litr benzyny

Wnioskodawcy z PiS chcą, aby producenci oraz importerzy paliw płacili 20 gr. + VAT za każdy litr benzyny lub oleju napędowego (a także ich mieszanek z biokomponentami) i to właśnie może znaleźć odzwierciedlenie w wyższych cenach paliw. Obecnie opłata paliwowa stanowi 3 proc. ceny benzyny Pb95. A cena zawiera jeszcze wiele innych ukrytych kosztów.

CZYTAJ: Nowe opłaty za przejazdy na drogach. Zobacz, gdzie obowiązują od 9 lipca

Co składa się na cenę paliwa?
Jeżeli weźmiemy pod lupę najbardziej popularną benzynę Pb95 w cenie 4,32 zł za litr, to okaże się, że w kwocie tej ukrywają się następujące opłaty za paliwo:
- 1,82 zł (42,1 proc.) = cena paliwa w rafinerii,
- 1,54 zł (35,6 proc.) = podatek akcyzowy,
- 0,81 (18,8 proc.) = podatek VAT,
- 0,13 zł (3 proc.) = opłata paliwowa,
- 0,02 zł (0,5 proc.) = marża.

Jeżeli opłata drogowa zostanie wprowadzona, możemy zapomnieć o obniżkach cen paliw. Wręcz przeciwnie, dużo wskazuje na to, że PiS szykuje nam ustawę, która sprawi, że ceny paliw pójdą w górę za sprawą podwyżki opłaty paliwowej. Na Fundusz Dróg Samorządowych mają zrzucać się wszyscy kierowcy, którzy tankują w Polsce. Mało tego, ustawa przewiduje, że podatek paliwowy będzie zwiększał się raz na rok o wkaźnik inflacji.

Oprac. na podst. „Super Express" (10 lipca 2017), e-petrol.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze