SuperBiz wiadomości Rynek soków rośnie w siłę

Rynek soków rośnie w siłę

22.08.2016, godz. 11:30
Soki
foto: SHUTTERSTOCK

Rynek soków w Polsce rozwija się błyskawicznie. Statystyczny Kowalski wypija rocznie 13 litrów soków. Najbardziej lubimy te z pomarańczy i jabłek.

Rynek soków owocowych w Polsce wzrósł w ciągu roku aż o 10,6 proc – wynika z najnowszego raportu AIJN (Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych). W 2015 roku średnio Polak wypił 13 litrów soku. Pierwszy raz przekroczyliśmy średnią europejską spożycia tych napojów, która wynosiła 12 litrów. Taka poprawa to według autorów badania jest efektem zwiększonej świadomości konsumenckiej i zdrowotnej Polaków.

Zobacz: Miliony złotych miały iśc na muzea, a poszły na śmietnik

Jakie soki najchętniej wybieramy? Jak pokazują badania, nadal najchętniej spożywamy soki w kartonach (48,6 proc.)  i w plastikowych butelkach (25 proc.). Niemal zawsze kupujemy soki do domu. Jedynie 5,9 proc. tych napojów sprzedaje się w restauracjach czy kawiarniach.

Zobacz: Własny zakład usług kominiarskich

Najchętniej wybieramy soki pomarańczowe i jabłkowe. Tymczasem mieszkańcy południowej części Europy zwykle kupują sok ananasowy lub brzoskwiniowy.

Dobra sytuacja jest też na rynku soków warzywnych. Tutaj zanotowaliśmy wzrost na poziomie 17,1 proc, podczas gdy w większości europejskich krajów soki warzywne cieszą sie znikomą popularnością.

Źródło: portalspozywczy.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: