SuperBiz wiadomości Rząd podnosi podatek na fast foody

Rząd podnosi podatek na fast foody

29.06.2016, godz. 13:41
Food trucki
Wurst Kiosk foto: Materiały prasowe

Ministerstwo Finansów planuje podnieść podatek na żywność przeznaczoną do bezpośredniej konsumpcji - czyli m.in. na popularne burgery czy kebaby. Podwyżka wyniesie z 5 do 8 proc. podatku VAT.

Resort finansów stwierdził, że takie produkty nie mogą być objęte 5 proc. podatkiem VAT, więc czeka nas podwyżka do 8 proc. - stwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Zobacz także: Polacy chcą obniżenia emerytur esbekom [SONDAŻ]

Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", dotychczas organy podatkowe wydały wiele korzystnych interpretacji, w których potwierdzały, że sprzedaż np. kebabów, hot dogów z przyczep gastronomicznych jest objęta 5-proc. stawką, jeśli przedsiębiorca nie zapewnia obsługi kelnerskiej. Organy uważały, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Klienci nie mają bowiem zapewnionej obsługi kelnerskiej, a serwis jest ograniczony wyłącznie do przygotowania, zapakowania i wydania gotowego posiłku lub dostarczenia go do klienta.

Sprawę komentują już politycy. Na Twitterze lider ugrupowania "Razem" Adrian Zandberg podkreśla, że PiS podnosi podatek na tanie jedzenie, a nadal jest przeciwko wyższym podatkom dla milionerów.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: