SuperBiz wiadomości Rząd wprowadza pakiet przewozowy

Rząd wprowadza pakiet przewozowy

18.10.2016, godz. 14:23
Cysterna
foto: SHUTTERSTOCK

Obowiązek rejestracji w systemie elektronicznego nadzoru nad towarami oraz kara w wysokości 46 proc. wartości przewożonego towaru dla kierowców, którzy zostaną zostaną przyłapani na złamaniu przepisów – takie rozwiązania znalazły się w projekcie tzw. pakietu przewozowego opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Ma on być kolejną, po pakiecie paliwowym metodą walki z szarą strefą w obrocie paliwami.

– Zakończyliśmy prace nad ustawą o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego na terenie Rzeczypospolitej. Nazywamy ją umownie pakietem przewozowym. Ten pakiet będzie tworzony łącznie z przepisami wykonawczymi – poinformował wiceminister finansów Wojciech Jasiński podczas konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano założenia pakietu.

W ustawie zostanie określony katalog paliw i innych towarów, których przewożenie na terenie kraju będzie monitorowane. Na mocy nowych przepisów powstanie system monitorowania przewozu towarów składający się z rejestru przewożonych towarów Służby Celnej i systemu łączności ruchomej. Przewoźnicy będą dokonywać rejestracji towarów także za pomocą smartfonów.

Zobacz także: Największe wyłudzenia VAT ostatnich miesięcy

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów przepisy przewidują kontrole przewoźników i surowe sankcje w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości przy przewozie paliw. W takim przypadku kara będzie wynosić 46 proc. wartości netto przewożonych towarów.

Wiceminister Jasiński powiedział, że resort chce, by pakiet obowiązywał od 1 stycznia 2017 r., ale zaznacza, że część przepisów ustawy może wejść z opóźnieniem. Chodzi głównie o regulacje dotyczące monitorowania przewozów za pomocą systemu GPS.

Pakiet przewozowy ma być kolejnym rozwiązaniem, za pomocą którego polski rząd chce walczyć z szarą strefą w obrocie paliwami. Pierwszym był wprowadzony w życie 1 sierpnia br. pakiet paliwowy.

Resort finansów chwali się, że po dwóch miesiącach jego obowiązywania o 14 proc. wzrósł legalny popyt na paliwa silnikowe. To zaś przekłada się na zwiększone wpływy do budżetu.

–  Grupy przestępcze próbują obchodzić nowe przepisy, jednak tego właśnie spodziewało się Ministerstwo Finansów. Wywiad skarbowy oraz kontrola skarbowa błyskawicznie zareagowały na zmianę modelu funkcjonowania paliwowych przestępców, coraz częściej zatrzymując ich na gorącym uczynku – informuje resort.

Czytaj: Przedsiębiorcy przekonali Ziobrę. Będą zmiany w ustawie o wyłudzeniach VAT

Tylko w październiku wywiad skarbowy w ramach trzech akcji przeprowadzonych wspólnie z innymi służbami zapobiegł nielegalnemu wprowadzeniu do obrotu oleju napędowego, od którego nie odprowadzono należnych podatków. Zatrzymano i zabezpieczono 4 cysterny zawierające łącznie blisko 75 ton oleju napędowego oraz linię produkcyjną wykorzystywaną do filtracji i odbarwiania paliwa żeglugowego.

Szara strefa w branży paliwowej i związane z nią próby wyłudzenia podatku VAT mogą dotyczyć kilku obszarów, nap.:
- przywóz oleju napędowego jako smarowego,
- wykorzystanie procedury tranzytu z fikcyjnymi uczestnikami obrotu,
- wykorzystanie WNT (tzw. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towaru) poza procedurą zawieszonego poboru akcyzy,
- wprowadzenie do obrotu oleju napędowego jako oleju roślinnego,
- fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów w związku ze zwrotem podatku VAT,
- nieskładanie deklaracji VAT,
- zaniżanie podatku.

Źródło: Ministerstwo Finansów, money.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: