SuperBiz wiadomości ŚDM 2016: Zabezpieczenie wizyty papieża będzie kosztowało blisko 80 mln zł

ŚDM 2016: Zabezpieczenie wizyty papieża będzie kosztowało blisko 80 mln zł

11.06.2016, godz. 19:18
papież Franciszek
papież Franciszek foto: AFP/EAST NEWS

Na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży przeznaczono 76 mln złotych. Taką kwotę otrzymały organy odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa podczas wydarzenia, które zgromadzi wiernych z różnych części świata.

Środki przeznaczone dla policji, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej zostały zabezpieczone w specjlanej specustawie, a ponadto – w ustawie budżetowej. Jak wylicza Gazeta.pl, ponad połowa kwoty wygospodarowanej na ŚDM 2016, bo aż 43 mln zł, przypadła w udziale policji. Ta pula pieniędzy została przekazana m.in. na zakup 21 samochodów dla brygady antyterrorystycznej, 14 samochodów dla oddziałów prewencyjnych, jak również na wyposażenie pirotechników.

14 mln zł otrzymała Straż Pożarna. Kwota ta pozwoliła jej m.in. zaopatrzyć się w sprzęt medyczny oraz urządzenia łączności. Hotele i obiekty, w których będą odbywać się poszczególne uroczystości, zostaną zabezpieczone przez strażaków na wypadek pożaru. Dotychczas Straż Pożarna sprawdziła już ok. 1 tys. punktów znajdujących się na mapie wydarzenia. Podczas ŚDM strażacy zapewnią także pomoc medyczną i przedmedyczną.

Przeczytaj również: Kraków: nie zdążą z przebudową lotniska na ŚDM!

13 mln zł dostała Straż Graniczna. Uzyskane środki przeznaczyła na zakup urządzeń kontrolnych. W 285 puntkach będzie miała miejsce mobilna kontrola graniczna. Umożliwi to zastosowanie tzw. schengenbusów, na których wyposażeniu znajdują się: przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków, a także – urządzenia do kontroli radiometrycznej.

4,6 mln zł przyznanych BOR zostało spożytkowane m.in. na zakup 20 samochodów reprezentacyjnych, sprzętu łączności i sprzętu piroteczhnicznego. Do głównych zadań tej jednostki będzie należało zabezpieczanie miesc pobytu papieża Franciszka i VIP-ów, czuwanie nad bezpieczeństwem podczas przejazdu delegacji oraz w głównych miejscach obchodów ŚDM.

Główne uroczystości związane z 31. Świotowymi Dniami Młodzieży odbędą się w dniach 26 – 31 lipca 2016 r. w Krakowie. Od 27 lipca wiernych zaszczyci swoją obecnością papież Franciszek. Jak informowaliśmy wcześniej, w związku z ŚDM od 4 licpa do 2 sierpnia na wewnętrznych granicach naszego kraju zostanie wprowadzona kontrola wewnętrzna. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA służby bezpieczeństwa będą uprawnione do wybiórczego kontrolowania przyjezdnych.

Źródła: money.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: