SuperBiz wiadomości Skandal. 86 proc. niepełnosprawnych pracowników to sprzątaczki i ochroniarze

Skandal. 86 proc. niepełnosprawnych pracowników to sprzątaczki i ochroniarze

21.06.2016, godz. 17:45
Sprzątaczka
Sprzątaczka foto: SHUTTERSTOCK

„Pomoc PFRON dociera tylko do 10 – 15 proc. osób niepełnosprawnych w Polsce. (...) Ze strony beneficjentów systemu, 86 proc. stanowią firmy ochroniarko-sprzątające" - powiedział Robert Kwiatkowski, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podczas konferencji, która 21 czerwca miała miejsce w MRPiPS. Dodatkowo spółki skarbu państwa i instytucje rządowe nie zatrudniają pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Z raportu otwarcia autorstwa pracowników PFRON-u wynika, że fundusz jest sprawny finansowo, ale silnie zbiurokratyzowany. Tą sytuację zamierza zmienić Robert Kwiatkowski, który 50 dni temu objął szefostwo w PFRON-ie.

- Pomoc PFRON-u dociera do 10 – 15 proc. osób niepełnosprawnych. Tak naprawdę większość albo nie wie, że fundusz funkcjonuje, albo nie korzysta z tej pomocy. Bardzo chciałbym przekształcić PFRON w instytucję, która będzie pomagać bezpośrednio osobom niepełnosprawnym. PFRON jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Wypłaca pieniądze w terminie, realizuje różne programy pomocowe, ale te programy nie są monitorowane w zakresie efektów końcowych. W niektórych powiatach 90 proc. środków idzie na urządzenia lecznicze, pieluchomajtki, aparaty słuchowe, cewniki. To nie jest zadanie powiatu. 160 mln jest wydawanych na takie działania – podsumował prezes Kwiatkowski podczas spotkania z dziennikarzami 21 czerwca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szef PFRON-u nie szczędził również słów krytyki wymierzonej w sektor państwowy:

- Administracja rządowa nie zatrudnia osób niepełnosprawnych, spółki skarbu państwa też nie. Jeżeli administracja rządowa nie pokazuje, że można zatrudnić osobę niepełnosprawną, to trudno oczekiwać, żeby pracodawcy podejmowali działania z tym związane. Chcemy pokazać, że system zatrudniania osób niepełnosprawnych jest możliwy – przekonywał zebranych Robert Kwiatkowski.

Przeczytaj również: Rząd zmniejszy CIT dla małych firm do 15 proc.!

Jak zauważył prezes, w latach poprzednich ogromne kwoty pieniędzy zostały zmarnotrawione na system informatyczny i stronę internetową, które działają fatalnie. Ponadto fundusze są wydatkowane za zatrudnianie pracowników, których funkcje się dublują.

- W niektórych programach bywa tak, że 10 – 20 proc. pomocy dociera bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Pozostałe koszty są konsumowane przez systemy PFRON-u – podkreślił prezes podczas swojego przemówienia – Od 2009 r. nie było środków na podwyżki, a oszczędzone środki były przeznaczane dla selektywnie wybranych osób. Tak naprawdę w wydziale mamy sytuację taką, że najlepsi pracownicy są najgorzej opłacani – kontynuował Kwiatkowski.

Obecnie w ramach PFRON-u funkcjonuje wiele różnych systemów finansowych. PFRON ma zostać odbiurokratyzowany. Dlatego zostanie wprowadzony nowy podział kompetencji między Warszawą a oddziałami regionalnymi. Prezes zapowiedział również proces wygaszania zatrudnienia w strukturach PFRON-u. Jego zdaniem dobiegnie on końca 1 stycznia 2017 roku.

Robert Kwiatkowski zakłada wzmocnienie oddziałów regionalnych w zakresie udzielania wsparcia osobom niepełnosprawnym. Jego zdaniem obecnie odziały te zajmują się głównie rozliczaniem programów pomocowych i pełną funkcję kontrolną.

- Chcemy dać szansę dyrektorom tych oddziałów, aby mogli zostać liderem lub współorganizatorem systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są w powiatach i gminach, dlatego wsparcie merytoryczne ma być realizowane właśnie tam – tłumaczył prezes.

Chociaż Warszawa w dalszym ciągu będzie pełniła funkcję głównego lidera, to szef PFRON-u zapowiedział wzmocnienie organizacji pozarządowych, samorządów i pracodawców. Jak zauważył, w 2015 r. dofinansowanie otrzymało tylko 786 przedstawicieli trzeciego sektora.

Prezes chce, aby PFRON przede wszystkim był bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Zapowiedział, że będzie dążył do zmniejszenia biurokracji, uproszczenia systemu informatycznego i stworzenia nowych ram prawnych. Zamierza także zwiększyć zakres zadań realizowanych w dziedzinie kultury, sportu czy edukacji.

Może cię zaitneresować także: Kobiety w zarządach spółek. WYWIAD z Irene Natividad

W związku z tym ogłoszony został konkurs – Plebiscyt na Lidera 25-lecia PFRON. Do 16 sierpnia można zgłaszać inicjatywy, działania i pomysły, które szczególnie przyczyniły się do wspierania osób niepełnosprawnych w takich kategoriach, jak dostępność, edukacja, sport, pracodawca odpowiedzialny społecznie, kultura i „Złota dziesiątka". W tej ostatniej kategorii zwycięzcę wybiorą internauci na profilu FB ministerstwa i PFRON-u.

- Mamy świadomość zaniedbań i tego, że w tym obszarze jest wiele do zrobienia – przyznał sekretarz stanu w MRPiPS, Krzysztof Michałkiewicz. – Jutro w MRPiPS odbędzie się posiedzenie zespołu do spraw wykonywania konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 roku. W przyszłym roku będzie miało miejsce pięciolecie ratyfikowania tej konwencji w Polsce – dodał wiceminister.

To nie koniec ważnych zmian, które zapowiedziano w ministerstwie. 1 lipca br. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o rehabilitacji. Zmianie uległ art. 22 wyżej wspomnianego dokumentu, który pozwoli PFRON na oszczędności rzędu 250 mln zł w skali roku. Prezes Kwiatkowski widzi w tym szansę na zwiększenie skali zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Nie tylko planuje on poprawić system zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale także chce, żeby oprócz przekazywania pieniędzy na tzw. WTZ-y (Warsztaty Terapii Zajęciowej), premiować każdą osobę, której uda się wyjść z tego systemu.

Od 1 lipca będzie obowiązywał nowy statut Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na którym 21 lipca uroczyście złożyli swoje sygnatury minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz prezes PFRON-u Robert Kwiatkowski.

Źródła: MRPiPS, pfron.org.pl, mpips.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: