SuperBiz wiadomości Strajk w ZUS. Czy dostaniesz emeryturę na czas?

Strajk w ZUS. Czy dostaniesz emeryturę na czas?

07.06.2017, godz. 13:15
Dorabiasz sobie na emeryturze?
foto: SHUTTERSTOCK

Pracownicy ZUS-u są wręcz przerażeni na myśli o lawinie wniosków o emeryturę, której spodziewają się od października. To właśnie wtedy bowiem świadczenie będą mogły otrzymywać osoby, które obejmuje zmniejszenie wieku emerytalnego. Urzędnicy ZUS-u skarżą się, że nie poradzą sobie z obsługą wszystkich klientów. Pojawiają się nawet głosy, że przyszły emeryt na rozpatrzenie swojego wniosku będzie musiał czekać rok!

Sprawę opisuje portal wyborcza.biz. Z jego artykułu wynika, że całemu zamieszaniu w ZUS-ie winny jest rząd, który podjął populistyczną decyzję o zmniejszeniu wieku emerytalnego, nie myśląc w ogóle, jak to wpłynie na pracowników zakładu. Ci od dawna nie są zadowoleni ze swoich wynagrodzeń i żądają nawet 700 zł podwyżki. Do tego nie uśmiecha im się praca po dziesięć godzin dziennie. Zdaniem pracowników ZUS, tyle właśnie czasu będzie potrzebne, by poradzić sobie z lawiną wniosków emerytalnych. Pracownicy Zakładu twierdzą, że „musieliby nie jeść i nie spać”, by obsłużyć wszystkich klientów.

ZOBACZ TEŻ: ZUS pokazuje jak zbiednieją emeryci dzięki reformie PiS

Pracownicy ZUS-u przestrzegają przed wielkim chaosem, który zapanuje w tej instytucji od października. Jeremi Mordasewicz z Rady Nadzorczej ZUS i Konfederacji Lewiatan mówi „Wyborczej”, że obawy urzędników mogą być uzasadnione, a ludzie będą czekali na rozpatrzenie wniosków emerytalnych pół roku, a nawet rok! ZUS otwarcie przyznaje, że nie jest w stanie spełnić wszystkich postulatów działających w Zakładzie związkowców. Zaproponował im już jednak spotkanie mające na celu znalezienie wyjścia z patowej sytuacji. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, rozpoczną się mediacje i arbitraż. Kiedy i to nie przyniesie rezultatu, pracownicy ZUS-u będą mogli ogłosić strajk.

AKTUALIZACJA. Już po publikacji niniejszego tekstu ZUS przesłał nam swój komentarz do sprawy. Zamieszczamy go w całości poniżej:

Wszystkie zadania ZUS na rzecz Klientów są i będą – jak zawsze – wykonywane bez przeszkód, w tym oczywiście obsługa przyjmowania wniosków emerytalnych. Zakład, przygotowując się do operacji obniżenia wieku emerytalnego, optymalizuje obsługę Klientów, mamy harmonogram całej operacji, a także zabezpieczone środki finansowe i organizacyjne na ten cel. Jesteśmy w pełni przygotowani do październikowej zmiany przepisów emerytalnych.

Zarząd ZUS otrzymał 26 maja 2017 r. wystąpienie z żądaniami od organizacji związkowych w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ze względu na brak możliwości spełnienia wszystkich postulatów organizacji związkowych (w tym o podwyżkę 700 zł do końca roku, nie do udźwignięcia ze względów budżetowych), doszło do formalnego wszczęcia sporu zbiorowego.

Nie oznacza to jednak natychmiastowej eskalacji konfliktu. Zakład w dniu 30 maja 2017 r. przedstawił swoje merytoryczne stanowisko odnośnie żądań zgłoszonych w sporze zbiorowym i zaprosił organizacje związkowe na spotkanie mające na celu zakończenie tego sporu. Tym samym dojdzie do rozpoczęcia procesu rokowań. Jeśli te rokowania nie przyniosą rezultatu, spisany zostanie protokół rozbieżności i rozpoczną się mediacje, a w razie ich niepowodzenia możliwy będzie arbitraż. Formalnie, dopiero po ewentualnym fiasku arbitrażu teoretycznie możliwy byłby strajk. Podkreślę, że to nie pierwszy spór zbiorowy w ZUS.

Jeśli chodzi o postulaty pracowników dotyczące wynagrodzeń, to Zarząd ZUS nie ma wątpliwości: wynagrodzenia pracowników ZUS nie są wysokie i pracownicy zasługują na to, żeby je podnieść. Zarząd ZUS może jednak poruszać się w ramach tego budżetu, który otrzymuje, co oznacza, że podwyżki są możliwe dzięki wygospodarowaniu środków z budżetu”.

Źródło: wyborcza.biz

tagi: emerytura zus
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: