SuperBiz wiadomości Studenci zarabiają coraz więcej. Na jaką wypłatę mogą liczyć?

Studenci zarabiają coraz więcej. Na jaką wypłatę mogą liczyć?

01.05.2016, godz. 11:20
student
foto: Dreamstime

Dane serwisu pracuj.pl potwierdzają, że studenci mogą być zadowoleni z obecnej sytuacji na rynku pracy. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych część z nich decyduje się na stałe zatrudnienie jeszcze na studiach. W niektórych obszarach już na początku kariery mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Ile zarabiają studenci?

IT zawsze w cenie
Studenci kierunków związanych z IT mają szczególnie powody do zadowolenia. Po pierwsze, pracodawcy opublikowali 435 ogłoszeń praktyk i staży skierowanych do nich, co stanowi wzrost aż o 33 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2015 r. Poza tym, to w tym obszarze zarobić można najwięcej – nie tylko jako stażysta, ale także jako doświadczony pracownik. Daje to młodym ludziom nie tylko dobry start, lecz przede wszystkim szanse na dalszy rozwój.

Sprawdź również: Koniec zniżek na przejazdy? Mogą je stracić studenci, niepełnosprawni i uczniowie

Wśród specjalizacji obszar, w którym osiąga się najwyższe przeciętne zarobki to rozwoju oprogramowania. Połowa studentów o takiej specjalizacji wskazała, że otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 3000 zł netto. W innych obszarach tej kategorii zarobki są równie atrakcyjnie. Obszar Internet/e-Commerce/nowe media czy IT-administracja także daje młodym ludziom wysokie przeciętne wynagrodzenia na start – 2500 zł netto – ale także widoki na wysokie zarobki w przyszłości.

- Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami i coraz chętniej rekrutują ich do swoich organizacjach. Co jednak ważne sprzyjająca sytuacja na rynku pracy przekłada się także na atrakcyjniejsze zarobki młodych osób. Oczywiście na poziom zarobków wpływa rodzaj specjalizacji, którą wybierzemy. Istnieją takie, w których nawet początkujący pracownicy mogą uzyskać bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Do tych specjalizacji należą przede wszystkim obszary związane z IT – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

Finansiści i stratedzy w cenie
Studenci kierunków związanych z finansami także nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ofert praktyk i staży; w I kwartale przyszłych finansistów pracodawcy poszukiwali najczęściej publikując aż 675 ogłoszeń skierowanych do nich, co stanowiło wzrost o 15 proc. w stosunku do I kw. 2015 r. Szczególnie dobrze wynagradzani są pracownicy w obszarze doradztwo/konsulting – studenci mogą w tym obszarze zarobić przeciętnie 2843 zł netto. Dobre informacje płyną także z danych Pracuj.pl dla studentów marzących o karierze w obszarze strategia/business intelligence, również bardzo dobrze opłacany obszar, w którym mediana zarobków wśród studentów sięga 2946 zł netto.

Zobacz koniecznie: Najbogatsze modelki świata [RANKING I GALERIA]

W jakie specjalizacje warto inwestować?
Młodzi ludzie nie powinni jednak rezygnować ze swojej wymarzonej pracy, jeśli ich oczekiwania finansowe nie zostaną od razu spełnione. - Istnieje wiele obszarów, w której wraz ze wzrostem doświadczenia płace zdecydowanie rosną. Doskonałym przykładem jest obszar prawa, w którym połowa studentów otrzymuje wynagrodzenia nie przekraczające 2000 zł netto, jednak doświadczeni pracownicy często osiągają zarobki znacznie wyższe. Podobnie sytuacja wygląda w obszarze budownictwa czy sprzedaży. Na zarobki dynamicznie rosnące wraz ze zdobywanym doświadczeniem mogą liczyć również studenci marketingu – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.


 

Źródło: zarobki.pracuj.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: