SuperBiz wiadomości Tak ma wyglądać rosyjski żołnierz przyszłości [WIDEO]

Tak ma wyglądać rosyjski żołnierz przyszłości [WIDEO]

07.07.2017, godz. 10:08
exoszkielet prototyp rosja mundur wojsko
RUPTLY foto: Ruptly

Wspomoże żołnierza w transporcie sprzętu ciężkiego i ochroni go przed pociskami – to tylko niektóre cechy prototypu egzoszkieletu, przeznaczonego dla rosyjskiej armii, który został zaprezentowany kilka dni temu przez Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Budowy Maszyn (TsNIIMasz).

Propotyp egzoszkieletu przedstawiono kilka dni temu przy okazji otwarcia centrum badań nad zaawansowanymi technologicznie prototypami w Narodowym Badawczym Uniwersytecie Technologicznym (MISIS) w Moskwie.
Szczegóły techniczne dotyczące egzoszkieletu wciąż są tajemnicą. Ujawniono jednak, że zwiększy on ogólną sprawność i siłę żołnierza, m.in. umożliwi mu przenoszenie ciężkiego sprzętu bez większego wysiłku.

Sprawdź także: 130 miliardów na sprzęt dla wojska

Elementami kostiumu bojowego będą również: hełm z elektronicznym wizjerem, który ochroni głowę użytkownika i zwiększy jego spostrzegawczość, oraz pancerz chroniący przed pociskami i odłamkami na polu walki.

Prototyp z biegiem lat ma ulegać modyfikacjom. Jego ostateczna wersja ma zawierać wbudowany komputer pokładowy oraz urządzenia komunikacyjne. Projektanci mają nadzieję, że wejdzie do masowej produkcji w ciągu następnych kilku lat.

Czytaj też: Putin o sankcjach: Nie zaszkodziły silnej gospodarce Rosji

Od 2013 r. nad podobnym wynalazkiem pracują również amerykańskie instytucje i uczelnie. Kombinezon o nazwie Talos, którego stworzenie zleciło Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM), ma posiadać m.in. pancerz z cieczy nienewtonowskiej. Substancja, w momencie uderzenia, natychmiast zamienia się w ciało stałe, chroniąc użytkownika przed obrażeniami. Siły specjalne Stanów Zjednoczonych mają otrzymać nową technologię już w 2018 r.

Źródła: tylkonauka.pl, gazeta.pl, RUPTLY

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: