SuperBiz wiadomości Tę nietypową 5-złotówkę kupisz za 190 zł. NBP upamiętnił ważne wydarzenie

Tę nietypową 5-złotówkę kupisz za 190 zł. NBP upamiętnił ważne wydarzenie

30.03.2016, godz. 08:00
250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej
250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej foto: NBP

Już dziś rusza sprzedaż wyjątkowej monety kolekcjonerskiej wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji 250-lecia powstania Mennicy Warszawskiej. Moneta o nominale pięciu złotych, której używamy na co dzień, została wkomponowana w rombowaty kształt, przyjmując formę tzw. klipy.

Klipa to każda moneta, która ma kształt inny niż okrągły. Wśród klip często spotyka się monety w formie czworokąta i tak też jest w przypadku najnowszego pieniądza kolekcjonerskiego NBP. Monetę wykonano ze srebra, a elementy pięciozłotówki umieszczonej w centralnej części są pozłacane.

ZOBACZ TEŻ: To niesamowite! Turystka znalazła przypadkiem bezcenną monetę

Ozdobę czworokątnego pieniądza stanowią - na rewersie - popiersie Stanisława Augusta Poniatowskiego i wizerunek podstawowej maszyny menniczej doby stanisławowskiej. Na awersie znajduje się z kolei wizerunek Zamku Królewskiego i postać Minerwy jako opiekunki rzemiosł.

Dobór tych symboli nie jest przypadkowy. Monetę wyemitowano na pamiątkę powstania Mennicy Warszawskiej. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę tego wydarzenia. Założenie wspomnianej instytucji wiązało się z reformą monetarną przeprowadzoną w 1765 r. (mennica ruszyła w roku następnym) przez króla Poniatowskiego, którą wdrożono, próbując ratować podupadającą gospodarkę Królestwa Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: Polski banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie!

Wyjątkową 5-złotówkę będzie można kupić w oddziałach okręgowych oraz przez sklep internetowy NBP. Na kolekcjonerów czeka aż 35 tys. sztuk monet. Za jedną trzeba zapłacić 190 zł.

Źródło: nbp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: