SuperBiz wiadomości Tracimy rocznie 46 mld zł, bo koncerny nie płacą podatków

Tracimy rocznie 46 mld zł, bo koncerny nie płacą podatków

07.04.2016, godz. 11:12
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Unikanie opodatkowania przez korporacje to jeden z najpoważniejszych problemów globalnej gospodarki. - Po aferze z „Panama Papers” jest dobry moment, by bardziej zdecydowanie zabiegać o likwidację rajów podatkowych – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Według raportu Komisji Europejskiej Polska z tytułu unikania opodatkowania przez zagraniczne firmy traci rocznie ok. 46 mld zł. Eksperci przypuszczają, że w tajnym opodatkowaniu może być ukryte kilkadziesiąt bilionów dolarów. Jak informuje „DGP” (za „Forbesem”), przychody Google Poland w 2013 r. sięgnęły 139 mln zł, zysk zaledwie 12,4 mln zł, a podatek - tylko 3,6 mln zł.  Eksperci przypuszczają, że w tajnym opodatkowaniu może być ukryte kilkadziesiąt bilionów dolarów.

Straty z powodu unikania opodatkowania to problem większości krajów. W efekcie rządy coraz bardziej ograniczają wydatki w budżecie, a jednocześnie tracą duże wpływy z powodu unikania przez korporacje płacenia podatków.

Zobacz także: Panama Papers: Putin, Messi i Mariusz Walter. Zobacz, kto jest związany z aferą podatkową [ZDJĘCIA]

Koszty działań dużych międzynarodowych koncernów związane z „optymalizacją” podatkową ponoszą jednak nie tylko państwa, ale również małe i średnie firmy. Konkurują bowiem z korporacjami, które dzięki unikaniu opodatkowania maja mniejsze koszty produkcji.

Jakie mechanizmy sprzyjają unikaniu opodatkowania? M.in. fakt, że koncerny nie muszą dziś publikować informacji o tym, w których krajach działają, ile osób zatrudniają, ile posiadają spółek zależnych, jakie mają zyski i jakie płacą podatki.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest nałożenie na międzynarodowe firmy obowiązku raportowania „kraj po kraju”. Mechanizm ten oznacza, że musiałyby one  upublicznić raporty ze swoimi dochodami w każdym kraju, w którym prowadzą działalność. To pozwoliłoby sprawdzić, czy nie zaniżają dochodów i nie przenoszą ich do rajów podatkowych.

Czytaj również: Co Polska zrobiła w sprawie Panama Papers? Jest specjalny zespół

Z własną propozycją wyszło też OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), które zaproponowało wprowadzenie obowiązkowego raportowania kraj po kraju, ale w wersji utajnionej, dostępnej wyłącznie dla urzędów skarbowych danego kraju. OECD proponuje również, by obowiązek ten dotyczył tylko największych koncernów.  

Jak mówi Daria Żebrowska-Fresenbet, dziś brakuje politycznej do tego, by wprowadzić rozwiązanie utrudniające korporacjom unikanie opodatkowania.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: