SuperBiz wiadomości Wicepremier Morawiecki w Mińsku. Polska kupi energię z białoruskiej elektrowni atomowej?

Wicepremier Morawiecki w Mińsku. Polska kupi energię z białoruskiej elektrowni atomowej?

25.10.2016, godz. 11:22
Mateusz Morawiecki na Białorusi
foto: Twitter PLinBelarus

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Przedstawiciel polskiego rządu podkreślił, że wymiana handlowa z Białorusią i relacje gospodarcze "są najlepszą drogą do pogłębienia współpracy także na innych polach". Białorusini zaproponowali Polsce współpracę w zakresie dostaw energii elektrycznej z budowanej w Ostrowcu elektrowni jądrowej.

Morawiecki podkreślił, że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej - bramą na Zachód. To trzeba koniecznie wykorzystać - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów. Dodał, że jeśli w polsko-białoruskiej współpracy są jakieś problemy, to jesteśmy o tym w stanie szybko porozmawiać i poszukać odpowiednich rozwiązań.

Zobacz także: Agencja Mienia Wojskowego bez konkursów o pracę. Prezydent podpisał ustawę

Z kolei prezydent Łukaszenka podczas rozmowy z polskim wicepremierem podkreślił, że obroty między oboma krajami są "niezłe", a Polska dla Białorusi jest jednym z głównych partnerów. "Chcemy zwiększyć współpracę i wymianę handlową. Gospodarka może być filarem naszej współpracy" - zaznaczył.

Łukaszenka dodał, że strona białoruska jest zainteresowana tworzeniem wspólnych przedsięwzięć i firm. "Jeżeli jest także chęć po stronie polskiej, zapewnimy wszelką pomoc dla tworzenia polskich przedsiębiorstw, zarówno z czysto polskim kapitałem, jak i mieszanym" - zapewnił.

Zaznaczył, że jego krajowi zależy na dobrych stosunkach ze wszystkimi sąsiadami, a także z całą Unia Europejską. Jak przyznał, "są pewne niekorzystne fakty w gospodarce i w naszych stosunkach"; jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się je przełamać i "nakreślić drogi zbliżenia w naszych stosunkach".

Podczas XX Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego "Dobrosąsiedztwo 2016", w poniedziałek, w obecności wicepremiera Morawieckiego oraz wicepremiera Białorusi Michaiła Rusego, został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering - pierwsza oferta publiczna).

Celem zawartego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Mińsk zaproponował też Polsce współpracę w zakresie energatyki jądrowej. Poinformował o tym premier Białorusi Andriej Kobiakow podczas spotkania z polskim wicepremierem, ministrem rozwoju oraz ministrem finansów Mateuszem Morawieckim 24 października. Polacy nie odnieśli się oficjalnie do tej propozycji.

Czytaj koniecznie: ZUS zwolnił kolejnego dyrektora i szuka ponad 40 nowych

– Białoruś planuje uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej w Ostrowcu w 2018 roku. Myślę, że moglibyśmy udanie współpracować w zakresie dostaw energii elektrycznej z Białorusi do Unii Europejskiej. Polska mogłaby skorzystać z tej energii lub realizować jej tranzyt do innych państw członkowskich UE – powiedział Kobiakow. Dodał, że temat ten był swego czasu przedmiotem żywej dyskusji i według niego jest on nadal perspektywiczny.

Wilno jest głównym krytykiem elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Litwinów nie przekonują zapewnienia Mińska oraz prezydenta Aleksandra Łukaszenki o tym, że przy jej budowie dotrzymane są wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapytany w kwietniu przez BiznesAlert.pl czy Polska zamierza kupować energię z elektrowni w Ostrowcu, stwierdził, że "jest za wcześnie, aby się do tego ustosunkowywać. Perspektywa jest odległa. Jeżeli weźmiemy pod uwagę cykl inwestycyjny przeciętnej elektrowni jądrowej, który obecnie wynosi 10 lat, to uwarunkowania i priorytety polityczne mogą się poważnie zmienić".

 

Źródło: Biznesalert.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: