SuperBiz wiadomości Wycinka drzew. Sprawdź, ile wynoszą nowe stawki opłat za wycinkę

Wycinka drzew. Sprawdź, ile wynoszą nowe stawki opłat za wycinkę

17.07.2017, godz. 16:43
WYCINKA DRZEW
WYCINKA DRZEW foto: Super Express

Od 17 lipca obowiązują nowe stawki opłat za wycinkę drzew i krzewów. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministra środowiska, które obowiązuje od dzisiaj, wysokość opłaty za wycinkę jest uzależniona od takich czynników, jak obwód pnia czy rodzaj i gatunek rośliny. Złagodzono również wysokość kary za wycinkę – grzywna może stanowić dwukrotność stawki, jaką należy opłacić w urzędzie, a nowy cennik jest znacznie korzystniejszy dla przedsiębiorców niż ten, który obowiązywał przed wprowadzeniem „Lex Szyszko".

Kontrowersyjna ustawa, która obowiązywała od początku tego roku i umożliwiała wycinkę wielu gatunków i rodzajów drzew na własnej posesji bez zezwolenia, została okrzyknięta mianem „Lex Szyszko" (nazwa pochodzi od nazwiska ministra środowiska). Ustawa wywołała opór dużej części społeczeństwa, przeciwko niej oponowały także organizacje ekologiczne, a nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mimo to dopiero późną wiosną udało się znowelizować bulwersujące przepisy – 17 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przyrody. Teraz planowaną wycinkę należy zgłosić do urzędu.

Kiedy można dokonać wycinki bez zezwolenia?
Ustawa o ochronie przyrody mówi, że właściciel posesji może dokonać wycinki topoli, wierzby, klonu jesionolistnego czy klonu srebrzystego bez zezwolenia i zgłaszania planu wycinki w gminie tylko wówczas, gdy obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm, może przeprowadzić wycinkę kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego – gdy obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza 65 cm, a pozostałych gatunków drzew i krzewów – gdy obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza 50 centymentów.

CZYTAJ: Koniec z bezkarną wycinką drzew! Prezydent podpisał ustawę

Kiedy należy zgłosić wycinkę w urzędzie?
W pozostałych przypadkach plany związane z wycinką trzeba zgłosić w urzędzie gminy, dzielnicy czy miasta. Do pisma zawierającego: imię, nazwisko oraz dane nieruchomości należy dołączyć rysunek lub mapę, na której będzie podana lokalizacja drzewa. Gmina ma 21 dni na to, aby dokonać oględzin rośliny i kolejne 14 dni na wydanie decyzji w kwestii wycinki. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni gmina nie wyda zakazu wycinki, właściciel może przystąpić do realizacji swoich planów.

Ile kosztuje wycinka drzewa?
Wycinka drzewa jest bezpłatna w przypadku osób prywatnych. Jeżeli w ciągu 5 lat od przeprowadzenia przez urząd oględzin osoba prywatna wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na ternie działki, z której usunięto drzewa, a także rozpocznie budowę w miejscu, gdzie przeprowadzono wycinkę, będzie zobligowana dokonać „zaległej" opłaty za tę wycinkę. Przedsiębiorca zobowiązany jest zapłacić za wycinkę drzewa. Stawki opłat zostały określone w dwóch załącznikach do obowiązującego od 17 lipca 2017 r. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. (poz. 1330). W przeciwieństwie do ustawy o ochronie przyrody, gdzie uwzględniono obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm, w rozporządzeniu brany jest pod uwagę obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 centymetrów.

Wcinka dokonana przez osobę prawną
Osoby prawne mają powód do zadowolenia, ponieważ od 17 lipca obowiązują ich znacznie niższe stawki opłat za wycinkę drzew w porównaniu z maksymalnymi stawkami opłat, które do niedawna mogły nakładać gminy. W przypadku jednego centymetra obwodu drzewa stawka graniczna wynosiła 500 zł, a w przypadku jednego metra kwadratowego krzewu – 200 złotych. Teraz stawka za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm nie przekroczy 210 złotych. Kara za nielegalną wycinkę może stanowić maksymalnie dwukrotność opłaty za wycinkę.

ZOBACZ: Wycinka drzew. Obwód pnia ma być mierzony na wysokości 5 centymetrów

W zależności od rodzaju i gatunku drzewa oraz szerokości jego pnia mierzonego na wysokości 130 cm, obowiązują różne stawki za wycinkę. Drzewa podzielono na pięć grup. Do każdej z nich należą inne rodzaje i gatunki drzew. W obrębie poszczególnych grup wyodrębniono inne stawki dla drzew o obwodzie pnia do 100 cm oraz inne stawki dla drzew o obwodzie pnia od 101 centymetrów. Dodatkowo wyodrębniono dwie grupy krzewów. W każdej grupie inne stawki obowiązują dla krzewu albo krzewów rosnących w skupisku do 100 mkw., a inne dla krzewu lub krzewów rosnących w skupisku powyżej 101 mkw.

Oprac. na podst. dziennikustaw.gov.pl, tvn24bis.pl, rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: