Zgodnie z zasadą „ zanieczyszczający płaci”, każdy przedsiębiorca, który w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej użytkuje urządzenia, maszyny bądź pojazdy emitujące szkodliwe substancje dla otoczenia, czyli ingeruje w stan środowiska w sposób niekorzystny, ma obowiązek do 31 marca wnieść opłatę za poprzedni rok. Opłata ta jest traktowana jak zobowiązanie podatkowe: jeśli nie zapłacimy w terminie, urząd przymusowo ściągnie od nas należności wraz z odsetkami. Wykazy możesz złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Kto ponosi opłaty?
Opłatę środowiskową zobowiązany jest zapłacić każdy producent lub inni użytkownik środowiska, w szczególności: przedsiębiorcy polscy i zagraniczni, osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami posiadające osobowość prawną, np. szkoły, fundacje, spółdzielnie mieszkaniowe i osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, które korzystają ze środowiska w zakresie, w jakim czynności te wymagają pozwolenia.
Co podlega opłacie?
Od 1 stycznia 2018 r., ponosisz opłaty za korzystanie ze środowiska wynikające z art. 273 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska tylko z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza oraz składowania odpadów. Opłaty z tytułu wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz poboru wód ponosisz natomiast zgodnie z zasadami określonymi w ustawie – Prawo wodne oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.
Za co trzeba płacić?
- wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza (środki transportu, przeładunek benzyn silnikowych, ogrzewanie oraz technologie powodujące emisję zanieczyszczeń do powietrza, takie jak np. malowanie, spawanie)
- emisję gazów cieplarnianych w ramach przydzielonych uprawnień,
- składowanie odpadów (obowiązki w zakresie opłat i sprawozdań obciążają obecnie zarządzającego składowiskiem).
Ile zapłacimy?
Wysokość należnej opłaty za korzystanie ze środowiska musisz wyliczyć samodzielnie. Musi ona wynikać z danych zawartych w przygotowanych przez ciebie wykazach. Jeśli nie złożyłeś corocznego wykazu, marszałek województwa wyliczy opłatę na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Jeśli dane w twoim wykazie wzbudzą zastrzeżenia, właściwą kwotę do zapłaty również ustali marszałek.
Wysokość należnych opłat za okres, w którym korzystanie ze środowiska miało miejsce, wyliczymy opierając się na stawkach zawartych w obwieszczeniu Ministra Środowiska. Stawki opłat za wprowadzanie do powietrza gazów i pyłów oraz składowanie odpadów obowiązujące w 2018 r., a deklarowane w 2019 r. zostały zamieszczone w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 31 sierpnia 2017 r./ M.P. 2017 poz. 875/. W przypadku wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza z tytułu używania samochodów, ewidencja powinna zawierać informacje o ilości i rodzajach gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza a także dane, na podstawie których je określono.
Opłaty za korzystanie ze środowiska należy wnieść na konto urzędu marszałkowskiego:
- właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska – w przypadku stacjonarnych źródeł emisji, np. ogrzewania zakładu (kotłowni), emisji technologicznej, przeładunku benzyn, z chowu lub hodowli zwierząt;
- właściwego ze względu na miejsce rejestracji firmy korzystającej ze środowiska – dla wszelkiego rodzaju źródeł mobilnych, np. samochodów osobowych, ciężarowych
Na stronach internetowych wielu urzędów marszałkowskich znajdują się bezpłatne aplikacje, które pomagają wypełnić formularze odpowiednich wykazów.