Śmieciowe absurdy

i

Autor: pixabay.com

Nowa ustawa śmieciowa: Segregacja dla natury

2019-05-07 13:57

Nowa ustawa śmieciowa zaostrza przepisy, dając wybór: segregujemy śmieci i płacimy mniej lub nie segregujemy i płacimy dużo więcej. Deklarujący segregowanie otrzymują zgodnie z przepisami różnokolorowe pojemniki i worki na śmieci. Teraz muszą tylko zapamiętać, jaki kolor jest przypisany do jakich odpadów. I segregować na zdrowie środowiska.

1 stycznia 2019 r. zaostrzono przepisy dotyczące pozbywania się śmieci. Nie będzie w związku z tym podpisywania dwóch rodzajów umów na wywóz śmieci. Praktycznie każdy, inaczej niż wcześniej, musi segregować swoje śmieci. Jeśli nie chce tego robić, trzeba za swoją niechęć do segregacji słono płacić: miesięcznie cztery razy więcej niż w wypadku segregowania.

Nadzorowi pod kątem prawidłowego dzielenia odpadów będą poddani także segregujący. Śmieci źle posortowane traktowane będą jako zmieszane, a powtarzanie się takiej sytuacji oznacza sporą sankcje finansową. Jak będzie przebiegał taki nadzór? Firma odbierająca śmieci ma powiadamiać gminę o tym, że pod danym adresem zastała śmieci nieposegregowane. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta na podstawie powiadomienia określi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych zgodnie z regulaminem.

Wzmocniony nadzór

Nowe przepisy, zdaniem resortu środowiska, mają wzmocnić kontrolę gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Wzmocniony jest także nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Czterokrotna stawka za usuwanie niesegregowanych odpadów ma zachęcić firmy i prywatnych „oddawców” śmieci do prawidłowego, selektywnego zbierania odpadów, do poświęcenia większej uwagi potrzebom środowiska i wymogom związanym z jego ochroną. Czy poczwórna opłata oraz kary za niesegregowanie śmieci zrobią z naszych obywateli ludzi świadomych potrzeby chronienia środowiska, zobaczymy.

Nowe przepisy zmieniły zasady ustalania ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Obowiązuje stała ryczałtowa opłata na rok. Z tego ryczałtu wyłączone są ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe). Opłata dla rodzinnych ogrodów działkowych jest ustalana jak dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Nowe worki i pojemniki

Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz nieruchomości o charakterze mieszanym złożyli już do urzędu specjalne deklaracje. Właściciele nieruchomości zamieszkałych nie musieli tego robić. Otrzymają teraz nowe worki i pojemniki – także te nowoczesne, wyposażone w system identyfikacji.

Ministerstwo Środowiska zadbało o to, aby gminy mogły zawrzeć umowy na odbiór odpadów niezgodny z rozporządzeniem, czyli na obecnych zasadach, na czas nie dłuższy niż do 1 stycznia 2020 r. Prawidłowa segregacja śmieci obejmuje: odpady organiczne, z których można zrobić kompost; papier; odpady z tworzyw sztucznych, aluminium i inne metale; szkło przezroczyste i szkło kolorowe oraz pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Jak segregować:

Niebieski pojemnik: papier (gazety, katalogi i prospekty, papier, zeszyty, książki, papierowe torby, kartony i tektura oraz zrobione z nich opakowania). Trzeba usuwać elementy metalowe (np. zszywki) i plastikowe (np. okładki)

Żółty pojemnik: przeznaczony na plastik i metal (opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki (PET) i nakrętki, długopisy, linijki, puste plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i środkach czystości, styropian, kartonowe pudełka pokrytą folią aluminiową po sokach, napojach i mleku, reklamówki z tworzyw sztucznych, opakowania i nakrętki metalowe, puszki z aluminium, drobny złom żelazny. drobny złom metali kolorowych. W niektórych rejonach Polski dodatkowy czerwony pojemnik jest przeznaczony wyłącznie na puszki aluminiowe i drobny złom metalowy.

Zielony pojemnik: szkło i szkło kolorowe (bez butelek i słoików z zawartością, bez naczyń potłuczonych). Pojemnik biały, o ile jest, przeznaczony jest wyłącznie na szkło białe.

Brązowy kontener: resztki domowego jedzenia, warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, skoszona trawa, liście, gałęzie, trociny, chwasty, kurz z odkurzacza, popiół z kominka, ogryzki – wszystko to, z czego w rezultacie powstaje kompost (bez odpadów z mięsa i wędliny, bez kości i ości ryb). Nie należy w nich umieszczać również odchodów zwierząt, a więc zawartości kocich kuwet, oleju jadalnego, popiołu, leków, drewna impregnowanego oraz płyt wiórowych i pilśniowych.

Czarny kontener: na całą niepasującą resztę. np. porcelanę, opakowania po aerozolach, artykuły higieny osobistej, potłuczone szyby, żarówki (bez baterii i sprzętu RTV i AGD)

Najnowsze