Rolnictwo

i

Autor: Shutterstock Rolnictwo

Prawie 1400 zł dopłat do hektara! Rolnicy w Polsce z unijną średnia dopłat

2021-10-09 14:02

Dopłaty do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej będą wyrównane w stosunku do przeciętnej Unii Europejskiej, a dla niektórych będą wyższe - podkreślił podczas sobotniej konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński. Wicepremier ds. bezpieczeństwa zapowiedział również założenie rezerwy budżetowej, która będzie nazywała się Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych. Jak dodał Kaczyński, tylko w tym roku będą to 3 mld zł.

Wyższe dopłaty dla rolników

"Dopłaty do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej będą wyrównane w stosunku do przeciętnej europejskiej, a dla niektórych, na przykład dla tych, którzy będą korzystać z dopłat zapewniających dobrostan zwierząt, będą znacznie wyższe. Będą oni dostawać ponad 300 euro na hektar" - wskazał Kaczyński. Zaznaczył, że 97 proc. gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie wyższych niż w UE.

ZOBACZ: Kaczyński: Wielkie zmiany w emeryturach dla rolników i zwolnienie z podatku

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze Kaczyński zapowiedział też, że powstaje rezerwa budżetowa, która się będzie nazywała Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych. "W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym będzie 1 mld 400 mln zł na wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie w różnych towarzystwach" - poinformował lider PiS.

Kongres 590 2021: Silne instytucje finansowe mają olbrzymie znaczenie we wzroście gospodarczym państwa - Marek Dietl prezes zarządu GPW

Jak dodał, preferowane są towarzystwa wzajemnych ubezpieczeń. Kaczyński stwierdził, że ci, którzy podejmą indywidualną decyzję będą mieć "poważne wsparcie państwa". 

Prezes PiS wskazał też na poziom bezpieczeństwa w wypadku różnego rodzaju katastrof żywiołowych. "Tu lista jest bardzo długa" - podkreślił. Jak zaznaczył, chodzi o to, by rolnicy czuli się bezpiecznie. "Żebyście państwo wiedzieli, że będzie wsparcie, że to nie będą jakieś kolejne decyzje, kolejne akty państwa, tylko coś stałego - stały mechanizm, który będzie osłaniał produkcję rolną" - zaznaczył Kaczyński. Jak podkreślił, "to naprawdę ogromnie istotne".

Sonda
Czy nowe propozycje dla rolników są korzystne?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze