5 największych wyłudzeń VAT 2017 roku

2017-09-23 17:00

Każdego roku przestępcy podatkowi okradają państwo na kilkadziesiąt miliardów złotych. Eksperci z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oszacowali, że w Polsce luka w VAT wynosi ok. 40 mld zł, czyli 26,7 proc. łącznych wpływów z podatku. Przedstawiamy pięć największych wyłudzeń VAT, które wykryli w tym roku funkcjonariusze urzędów celno-skarbowych i CBŚP.

O tym, jak działają przestępcy podatkowi i co robi rząd, żeby ich powstrzymać, a także o największych wyłudzeniach podatku VAT pisaliśmy już w ubiegłym roku. Artykuł z danymi za 2016 r. znajdziesz tutaj>>>.
Wyłudzenia VAT odkryte przez funkcjonariuszy urzędów celno-skarbowych i CBŚP w tym roku, są mniej spektakularne niż te ubiegłoroczne, mimo to kwoty, o jakie przestępom udało się uszczuplić Skarb Państwa, mogą przyprawić o zawrót głowy. Oto na czym oszuści dorobili lub mogli dorobić się najwięcej.

1. 160 mln złotych
Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili w tym roku wyłudzenie bezpodstawnego zwrotu podatku VAT na kwotę 160 mln zł! Deklarację z żądaniem zwrotu tak wysokiej kwoty podatku VAT złożył młody przedsiębiorca, właściciel sklepu mięsnego, który postanowił zająć się handlem dziełami sztuki.
Swoją nową działalność zaczął od zakupu 20 obrazów, które na jego zamówienie wykonał młody, nieznany artysta z bogatą przeszłością kryminalną. Obrazy, dość proste w swoim przekazie, artysta wycenił na 108 mln zł każdy, a łączna wartość sprzedaży wykazanej w fakturze wyniosła blisko 2,17 mld zł. Następnie nabywca tych „dzieł sztuki" wystawił je do sprzedaży w założonej przez siebie galerii internetowej, wyceniając je na 300 mln zł każdy. Nie dokonano zapłaty za towar, a transakcję zabezpieczono wekslem. Młody artysta wykazał sprzedaż obrazów w deklaracji VAT, nie wpłacił jednak należnego od tej transakcji podatku. Z kolei nabywca zażądał zwrotu podatku VAT, którego wcześniej nie zapłacił w cenie towaru.
W wyniku przeszukania sześciu lokali należących do stron umowy, zabezpieczono dowody potwierdzające popełnienie oszustwa podatkowego – dokumentację transakcji kupna-sprzedaży i obrazy, których rzeczywista wartość zostanie wyceniona przez biegłego. W sprawie toczy się śledztwo pod nadzorem prokuratora, a wobec nabywcy wszczęto także kontrolę celno-skarbową wg obowiązującej od 1 marca br. nowej procedury kontrolnej.

2. 124 mln złotych
Policjanci lubelskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami lubelskiego UCS rozbili w tym roku z kolei zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą VAT na obrocie bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Swój proceder prowadzili  poprzez łańcuch firm założonych na „słupy", obrót „pustymi fakturami", wyłudzenia kredytów bankowych i pranie pieniędzy. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 mln zł. Do tej pory w sprawie występuje 35 podejrzanych, w tym 30 członków zorganizowanej grupy przestępczej.  18 osób zostało tymczasowo aresztowanych.  Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek wartości blisko 41 mln zł.

3. 108 mln złotych
Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wykrył zaś karuzelę podatkową, w której uczestniczyło 170 podmiotów polskich i 55 zagranicznych, m.in. z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec. Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, według szacunków wyniosła 570 mln zł. Większość towaru wykorzystywanego w karuzelach podatkowych zabezpieczono u podmiotów zagranicznych, które prowadziły działalność w Polsce. Były to głównie art. elektroniczne: dyski twarde, tonery, pamięci przenośne typu flash, monitory, drony. W skład zabezpieczonego towaru wchodziło także ponad 8,5 tyś. telewizorów.

4. 98 mln złotych
Policjanci CBŚP z Opola rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT na kwotę ok. 98 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder polegał na obrocie tych samych granulatów tworzyw sztucznych, za pośrednictwem 45 krajowych i czterech zagranicznych podmiotów gospodarczych. Ten sam towar był przewożony do kolejnych polskich i zagranicznych firm, przy czym cały czas wytwarzana była nowa dokumentacja na granulat. Nielegalny proceder mógł trwać od 2012 do 2015 r.
Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 17 osób, którym przedstawiono zarzuty oszustwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo trzy osoby usłyszały zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na poczet przyszłych kar i należności dokonano zabezpieczenia na majątku o wartości ponad 38 mln zł, stanowiącym własność podejrzanych i spółek zaangażowanych w przestępstwo.

5. 53 mln złotych
Lubuscy funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚP we Włocławku zatrzymali w tym roku mieszkańca woj. lubuskiego, podejrzanego o udział w procederze wyłudzania VAT na podstawie fikcyjnych faktur. Grupa przestępcza, w której działał mężczyzna, „wyprała" co najmniej 53 mln złotych.
Ustalono, że w okresie od października 2015 r. do września 2016 r. zajmowała się tzw. oszustwami karuzelowymi. Polegają one na uprawdopodobnieniu transakcji gospodarczych poprzez wprowadzenie do obrotu fikcyjnych dokumentów związanych z obrotem towarowym (np. faktur VAT czy dokumentów przewozowych). To stanowiło podstawę do występowania do urzędów skarbowych o zwrot podatku od towarów i usług.
Przedmiotem transakcji były artykuły spożywcze, takie jak kawa. W wyniku działalności jednego z podmiotów gospodarczych, który działał na terenie województwa lubuskiego, Skarb Państwa mógł stracić ok. 2,3 mln zł. Ponadto ustalono, że grupa przestępcza „wyprała" kwotę przynajmniej 53 mln zł.

Sprawdź także: Największe wyłudzenia VAT 2016 roku

Czytaj też: Morawiecki jest za powołaniem komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT [WIDEO]

Zobacz również: Budżet państwa osiąga rekordowe wpływy z VAT

Źródła: CBŚP, Ministerstwo Finansów

Najnowsze