Do otworzenia agencji ochrony wymagana jest koncesja. To nie wszystko. Musimy pamiętać, że o rodzaju świadczonych przez naszą firmę usług zdecydują kwalifikacje naszych pracowników - np. to, czy mają pozwolenie na broń.
Aby rozpocząć działalność jako firma ochroniarska, przedsiębiorca musi pozyskać koncesję na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Koncesję na prowadzenie firmy w zakresie ochrony osób i mienia wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przed podjęciem decyzji zapoznaje się z opinią właściwego komendanta wojewódzkiego policji.
Obowiązki szefa agencji ochrony
Do wniosku o wydanie koncesji należy przedstawić szereg dokumentów. Należy do nich m.in. status określający przedsiębiorcę, adres oraz obszar prowadzenia działalności, zakres i forma ochrony (czy np. będzie prowadzona ochrona osób, czy tylko mienia, czy jedno i drugie). Przedstawić należy także termin rozpoczęcia działalności firmy ochroniarskiej.
Przedsiębiorca prowadzący firmę ochroniarską obligatoryjnie musi powiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zobowiązany jest także do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawie zatrudnienia pracowników oraz prowadzonych i zawieranych umów na realizację usług. Wszystkie umowy z klientami muszą być sporządzane na piśmie.
To nie koniec wymogów. Właściciel agencji ochrony musi zapewnić pracownikom łączność. Specjalne procedury dotyczą też broni. Może być przechowywana wyłącznie w specjalnym pomieszczeniu z alarmem, a wydawana tylko do określonych zadań (np. do konwojowania).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce „45 pomysłów na biznes”. Książka dostępna w kioskach i salonikach prasowych.