Młodzi nie ufają Unii
"Przedłużający się kryzys gospodarczy wytworzył siły odśrodkowe, które dzielą europejską opinię publiczną, oddzielając Francję od Niemiec i Niemcy od całej reszty" - twierdzą autorzy badania. Z sondażu wynika, że przychylność wobec UE spadła o 15 punktów procentowych w ciągu ostatniego roku, z 60 proc. w 2012 do 45. "Pozytywne postrzeganie UE znalazło się w najniższym punkcie albo blisko niego w większości krajów, a nawet pośród młodych, którzy są jej przyszłością" - mówią eksperci.
>>> Unia ma złe prognozy dla Polski
Negatywne sygnały mówiące o spadku zaufania do UE, a także potwierdzające rosnącą nieufność do biznesu, powinny być wyraźnym sygnałem alarmowym, że dotychczas podejmowane działania mające wyprowadzić Europę z kłopotów okazały się mało skuteczne.
Stracone pokolenie Europejczyków
Najbardziej znamienny jest fakt, że - według danych KE - bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło w UE w styczniu br. rekordowy poziom 23,6 proc. Coraz częściej mówi się o straconym pokoleniu Europejczyków. Co prawda, UE zadeklarowała przekazanie 6 miliardów euro na walkę z bezrobociem wśród młodych w latach 2014-2020. Pieniądze to jednak nie wszystko. Rozwiązaniem może być tylko stworzenie trwałych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ograniczenie barier w handlu, znoszenie barier administracyjnych, upraszczanie przepisów.
Gdyby te procesy przebiegały szybko z pewnością obserwowalibyśmy szybsze zdrowienie gospodarki europejskiej, wskutek czego napięcia społeczne byłyby o wiele mniejsze.