Jeśli nie chcesz przydzielać pracownikom bonów realizowanych w konkretnych placówkach, dobrą formą wsparcia pracownika będzie karta przedpłacona. Jest to niespersonalizowana karta płatnicza zasilona konkretną kwotą, którą można wykorzystać nawet w Internecie. Tego typu karty można realizować nie tylko na zakupach, ale i w ośrodkach kultury: kinach, teatrach, a także w ośrodkach wczasowych.
Jeżeli doładowania takich kart finansowane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), to są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do 380 zł rocznie. Co więcej, zasilenie kart z ZFŚS nie powoduje zwiększenia podstawy wymiaru składki ZUS. Nie ma też opodatkowania VAT, a pracodawca wartość kart może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.
Relaks na kartę
Niezwykle popularne są też karty na zajęcia sportowe. Działają one bardzo podobnie do klasycznych kart przedpłaconych. Tylko w tym wypadku zwykle są to karty spersonalizowane. Zatem korzystać z nich mogą tylko ich właściciele. Karty te pozwalają pracownikowi na korzystanie z pakietu sportowego w różnych punktach konkretnej firmy.
Karnet na wykwintne dania
Można zaoferować także karty realizowane w restauracjach. Umożliwiają one kupno posiłku w wielu miejscach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Karty są akceptowane w kilkudziesięciu placówkach, m.in. w restauracjach, pizzeriach, piekarniach, sklepach spożywczych. Sama karta jest bardzo prosta w obsłudze. Pracownik otrzymuje ją raz, po czym pracodawca regularnie ją doładowuje, wykonując tylko jeden przelew. Plastikowy kupon może być zasilany na różne kwoty. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w kryzysowych czasach. Jeśli pracodawca nie ma dużego budżetu na takie motywowanie pracowników, to może regulować wysokość zasileń restauracyjnych karnetów.
Wartość środków przekazanych na karcie na posiłki jest wolna od składki ZUS do 190 zł miesięcznie dla firmy i dla pracownika. Kwota doładowania kart nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wydatki poniesione na karty restauracyjne wydane pracownikom także będą stanowić dla firmy koszt uzyskania przychodu.
Prywatny lekarz
Popularnym bonusem oferowanym przez pracodawcę jest też atrakcyjny pakiet medyczny. Prywatne lecznice mają interesujące propozycje nie tylko dla dużych korporacji, ale i dla małych przedsiębiorstw zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu osób.
Wydatków na zakup świadczeń medycznych w postaci abonamentu medycznego poniesione przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tej działalności. Ale należy pamiętać o tym, że do przychodów pracowników uprawnionych do korzystania z opieki medycznej, podlegających opodatkowaniu i oskładkowaniu powinna być doliczona wartość abonamentu medycznego.
Kursy i szkolenia
Doskonałym bonusem motywującym do wytężonego działania na rzecz firmy są też szkolenia i kursy edukacyjne dla pracowników. Im bardziej specjalistyczne, tym lepiej dla pracodawcy. Decydując się na ogólne szkolenia dla poszczególnych osób ze swojego zespołu, potencjalnie zafundujesz szkolenie swojej konkurencji. Dlatego też wybierając tematyczny zakres szkoleń, miej na uwadze tylko dobro swojej firmy.
Co możesz zaoferować swojemu pracownikowi:
- kartę do klubu fitness
- dofinansowanie do wczasów
- paczki świąteczne
- zniżkę w restauracjach
- abonament medyczny w prywatnej lecznicy
- kartę do kina, teatru
- szkolenia i kursy