Robotnik, fabryka, praca

i

Autor: Shutterstock

Co drugiej firmie w Polsce brakuje rąk do pracy [INFOGRAFIKA]

2018-07-03 15:14

51 proc. polskich firm ma trudności ze znalezieniem pracowników – wynika z raportu ManpowerGroup. Niedobór talentów osiągnął najwyższy poziom w historii polskiej edycji badania, czyli od 2008 r. Pracodawcom najtrudniej obsadzić stanowiska wykwalifikowanych pracowników fizycznych, kierowców oraz operatorów produkcji i maszyn.

– W sytuacji rekordowych, odczuwanych na całym świecie niedoborów wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy muszą zmienić swoje strategie dotyczące zatrudnienia i pozyskać talenty, które przysłużą się ich organizacjom zarówno już teraz, jak i w przyszłości – podkreślił cytowany w raporcie Jonas Prising, przewodniczący Zarządu i dyrektor generalny ManpowerGroup.

Według danych ManpowerGroup, trudności z pozyskaniem odpowiednich ludzi do pracy w skali globalnej ma aż 45 proc. pracodawców. W Polsce problem dotyczy zaś 51 proc. firm. W najgorszej sytuacji pod tym względem znajdują się duże firmy. Nieco mniejsze trudności deklarują przedstawiciele średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw.

Trudności w pozyskiwaniu pracowników

i

Autor: ManpowerGroup Trudności w pozyskiwaniu pracowników Link: Powiększ wykres

Polskim pracodawcom najtrudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli m.in. elektryków, spawaczy czy mechaników. Bardzo dużym wyzwaniem jest także zatrudnienie kierowców pojazdów ciężarowych, budowlanych i publicznego transportu zbiorowego oraz operatorów produkcji i maszyn.

Jako główny powód niedoboru talentów, polscy pracodawcy wskazują brak kandydatów do pracy. Istotnymi problemami są także wygórowane oczekiwania finansowe i brak wystarczającego doświadczenia zawodowego. Ponadto część przedsiębiorców deklaruje, że kandydaci nie posiadają wymaganych na danym stanowisku umiejętności technicznych lub kompetencji miękkich.

Najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska

i

Autor: ManpowerGroup Najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska Link: Powiększ wykres

Źródło: manpowergroup.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze