– W sytuacji rekordowych, odczuwanych na całym świecie niedoborów wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy muszą zmienić swoje strategie dotyczące zatrudnienia i pozyskać talenty, które przysłużą się ich organizacjom zarówno już teraz, jak i w przyszłości – podkreślił cytowany w raporcie Jonas Prising, przewodniczący Zarządu i dyrektor generalny ManpowerGroup.
Według danych ManpowerGroup, trudności z pozyskaniem odpowiednich ludzi do pracy w skali globalnej ma aż 45 proc. pracodawców. W Polsce problem dotyczy zaś 51 proc. firm. W najgorszej sytuacji pod tym względem znajdują się duże firmy. Nieco mniejsze trudności deklarują przedstawiciele średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw.
Polskim pracodawcom najtrudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli m.in. elektryków, spawaczy czy mechaników. Bardzo dużym wyzwaniem jest także zatrudnienie kierowców pojazdów ciężarowych, budowlanych i publicznego transportu zbiorowego oraz operatorów produkcji i maszyn.
Jako główny powód niedoboru talentów, polscy pracodawcy wskazują brak kandydatów do pracy. Istotnymi problemami są także wygórowane oczekiwania finansowe i brak wystarczającego doświadczenia zawodowego. Ponadto część przedsiębiorców deklaruje, że kandydaci nie posiadają wymaganych na danym stanowisku umiejętności technicznych lub kompetencji miękkich.
Źródło: manpowergroup.pl