fabryka samochodów

i

Autor: Volkswagen fabryka samochodów

Ćwierć miliarda złotych na rozwój polskiej motoryzacji

2016-11-14 14:31

Co zrobić, by nasz przemysł motoryzacyjny był nie tylko dostarczycielem podzespołów do aut, które nie tylko zaprojektowane zostały w innych krajach, ale też gdzie indziej są składane? Pomóc ma program INNMOTO, w ramach którego nasze firmy mogą zdobyć nawet po kilkanaście milionów złotych dofinansowania na realizację innowacyjnych projektów w branży motoryzacyjnej.

Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czas na składanie wniosków firmy mają do 20 stycznia 2017 r. Pula środków, którą NCBiR ma do rozdysponowania wynosi 250 mln zł.

– Dzięki programowi w Polsce mogą powstać np. innowacyjne poduszki powietrzne, laserowe układy oświetlenia czy ultralekkie samochody – podkreślił w rozmowie z PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jego zdaniem „tego rodzaju innowacje przyczynią się do wzmocnienia kluczowego sektora polskiej gospodarki, jakim jest branża motoryzacyjna”.

Zobacz także: Pomysł na firmę. Autopomoc w twoich rękach

Firmy z branży motoryzacyjnej mogą ubiegać się o dofinansowanie do projektów mających na celu np. opracowywanie innowacyjnych prototypów lekkich pojazdów osobowych o napędzie alternatywnym (elektrycznym, hybrydowym, wodorowym itp.), zwłaszcza przeznaczonych do użytku w aglomeracjach miejskich czy opracowywanie nowych linii produkcyjnych lub modyfikacja istniejących. INNMOTO przeznaczony jest również dla firm produkujących pojazdy ciężarowe, autobusy itp.

Zgodnie z regulaminem programu o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie firmy, które mają zarejestrowaną działalność w Polsce. Jest jednak warunek: żeby dostać pieniądze, trzeba przedstawić prototyp lub produkt gotowy do wdrożenia do produkcji.

Wartość projektu, na który można uzyskać dofinansowanie nie może być mniejsza niż 1 mln zł i nie większa niż 20 mln. Poziom dofinansowania pojedynczego projektu może sięgnąć 80 proc. Na razie NCBiR na dofinansowanie przeznaczy 250 mln zł, ale w kolejnych latach pula ta będzie rosła (mają być w sumie trzy transze).

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wGospodarce.pl; oprac. MK

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze