Blackout grozi nam już w tym roku

i

Autor: Shutterstock Blackout grozi nam już w tym roku

Czy Polskę czeka blackout? Sprawdź, kiedy może zabraknąć prądu

2017-07-03 18:28

Nad Polską zawisło widmo przerw w dostawie i odbiorze prądu. Doszło do nich już dwa lata temu w wakacje. Wówczas PSE zmusiło przedsiębiorców do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w fabrykach, biurach i centrach handlowych, a restrykcje dotyczyły 1,5 tys. firm. Czy scenariusz powtórzy się również w tym roku?

Z raportu „Summer Outlook 2017", który opublikowała sieć European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E), wynika, że blackout w Polsce jest realny, i to jeszcze w te wakacje. Jeżeli będą miały miejsce upały, a temperatura w godzinach szczytu przekroczy 30 stopni Celsjusza, czarny scenariusz może się ziścić.

ZOBACZ: Latem może zabraknąć w Polsce prądu

Dlatego tak ważna jest modernizacja oraz dywersyfikacja źródeł zasilania systemu energetycznego w naszym kraju. Bez zmian rząd nie będzie w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa energetycznego.

Poważny kryzys, pierwszy na tak dużą skalę od 30 lat, nastąpił w wakacje 2015 roku. Prezes Polskich Sieci Energetycznych prosił wówczas Polaków o oszczędzanie prądu i sugerował, aby odbiorcy indywidualni nie korzystali ze zmywarek do naczyń i pralek w godzinach 11.00 – 15.00. Istniało ryzyko, że prądu nie starczy dla wszystkich.

PRZECZYTAJ: Braki prądu już w tym roku? Polsce grozi blackout

W porównaniu z innymi europejskimi państwami, w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce zużywa się bardzo dużo energii elektrycznej. Gorsze wyniki odnotowano tylko w Rumunii i na Łotwie. PSE wskazuje, że problemy przybiorą na sile po 2020 roku. Z kolei Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej jeszcze w 2015 r. ostrzegał, że prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat wynosi 80 procent.

Oprac. na podst. money.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze