Czy Polskę czeka blackout? Sprawdź, kiedy może zabraknąć prądu

2017-07-03 18:28
Blackout grozi nam już w tym roku
Autor: Shutterstock Blackout grozi nam już w tym roku

Nad Polską zawisło widmo przerw w dostawie i odbiorze prądu. Doszło do nich już dwa lata temu w wakacje. Wówczas PSE zmusiło przedsiębiorców do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w fabrykach, biurach i centrach handlowych, a restrykcje dotyczyły 1,5 tys. firm. Czy scenariusz powtórzy się również w tym roku?

Z raportu „Summer Outlook 2017", który opublikowała sieć European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E), wynika, że blackout w Polsce jest realny, i to jeszcze w te wakacje. Jeżeli będą miały miejsce upały, a temperatura w godzinach szczytu przekroczy 30 stopni Celsjusza, czarny scenariusz może się ziścić.

ZOBACZ: Latem może zabraknąć w Polsce prądu

Dlatego tak ważna jest modernizacja oraz dywersyfikacja źródeł zasilania systemu energetycznego w naszym kraju. Bez zmian rząd nie będzie w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa energetycznego.

Poważny kryzys, pierwszy na tak dużą skalę od 30 lat, nastąpił w wakacje 2015 roku. Prezes Polskich Sieci Energetycznych prosił wówczas Polaków o oszczędzanie prądu i sugerował, aby odbiorcy indywidualni nie korzystali ze zmywarek do naczyń i pralek w godzinach 11.00 – 15.00. Istniało ryzyko, że prądu nie starczy dla wszystkich.

PRZECZYTAJ: Braki prądu już w tym roku? Polsce grozi blackout

W porównaniu z innymi europejskimi państwami, w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce zużywa się bardzo dużo energii elektrycznej. Gorsze wyniki odnotowano tylko w Rumunii i na Łotwie. PSE wskazuje, że problemy przybiorą na sile po 2020 roku. Z kolei Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej jeszcze w 2015 r. ostrzegał, że prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat wynosi 80 procent.

Oprac. na podst. money.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze