Kazda firma korzysta z całą pewnością z usług różnych banków. Wszystko zależy oczywiście od wielkości przedsiębiorstwa (obrotów, liczby dokonywanych przelewów, liczby pracowników itp). W ramach podstawowych usług możemy mówić o rachunku firmowym oraz o dostępie do finansowania naszej działalności czyli kredytów.
Każdemu wedle potrzeb
Nasz ekspert radzi, że pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać brzmi: z jakich produktów bankowych jako przedsiębiorca będę korzystał? Jak już sprecyzuje swoje oczekiwania, to czas na weryfikacje ofert banków.
- Dla dużych przedsiębiorstw kluczowym aspektem biznesowym jest zarządzanie płynnością finansową i gotowość ze strony banku do udzielenia nam finansowania bieżącej oraz inwestycyjnej działalność – wyjaśnia Łukasz Maliszewski. W tym celu śledzimy długofalową politykę danego banku. Sprawdzamy jak zachowywał się w okresie kryzysu w latach 2008-2010, oraz jak bardzo zmienił swoją ofertę kredytową.
Zobacz także: Własny biznes w prywatnym mieszkaniu
Inne kryteria doboru rachunku bankowego dotyczą mniejszego i średniego biznesu. Zdaniem naszego specjalisty, w tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie: tani rachunek firmowy oraz tani kredyt obrotowy w tym rachunku.
Kiedy warto zmienić bank?
Przedsiębiorca powinien pomyśleć o zmianie rachunku, gdy bank wprowadza opłaty, których wcześniej nie pobierał. - Dzieje się tak, gdy np. mały bank jest przejmowany przez dużego gracza. Obecnie taka sytuacja dotyczy klientów Meritum Banku, który został przejęty przez Alior Bank – dodaje Maliszewski. Drugi bank wprowadza opłaty dla przedsiębiorców, pomimo że dotychczas konto było darmowe. A to właśnie dla małych firm kluczowe jest darmowe konto firmowe, brak opłat za pierwszą kartę płatniczą oraz darmowe przelewy do ZUS i US.
Przedstawiciele sektora bankowego są świadomi, że przedsiębiorcy dokładnie weryfikują ich oferty. Dlatego firmy kuszone są różnymi promocjami. - Ostatnia promocja mBanku to dodatkowe 50 zł miesięcznie przez rok, jeżeli z rachunku firmowego przedsiębiorca opłaca składki ZUS – podaje przykład Maliszewski. Niektóre banki chcąc też silnie związać przedsiębiorców, udostępniają w atrakcyjnych cenach usługę prowadzenia księgowości.
Z punktu widzenia zarządzania firmą celem biznesowym jest rozwój. Z tego powodu zarabione pieniądze są od razu reinwestowane w rozwój. Na zmiennym rynku łatwo stracić płynność finansową, dlatego warto szukać konta firmowego z jak najtańszym kredytem obrotowym dostępnym w koncie. - Zdarza się, że w ramach promocji banki nie pobierają kosztów za tzw. gotowość do udzielenia nam finansowania, czyli w praktyce za przyznanie llimitu tylko za jego faktyczne wykorzystanie. To sprawiedliwy układ – przekonuje ekspert finansowy. Nasz rozmówca przestrzega przed promocjami banków, którzy do założenia konta zachęcają darmowymi konsolami czy drukarkami. Brzmi to korzystnie, ale w praktyce promocje są wliczone koszty, które poniesie przedsiębiorca.
Pamiętaj o tym!
Gdy już zdecydujemy się na zmianę banku – po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dostępnych ofert pod kątem naszych potrzeb, należy poinformować o tym fakcie odpowiednie urzędy. Koniecznie musi być ona zgłoszona do właściwych urzędów skarbowych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie dokonuje się tego wypełniając aktualizację wniosku CEIDG-1 (poz. 28). Co więcej, jeżeli przy aktualizowaniu zgłaszany jest więcej niż jeden rachunek, dodatkowo konieczne jest wypełnienie załącznika RB. Do tego dochodzi aktualizacja druku ZUS ZBA. Na zgłoszenie wszystkich formalności do odpowiednich instytucji przedsiębiorca ma 14 dni.
Czytaj również: Ile kosztuje rozkręcenie biznesu?