PRZEDSIĘBIORCA

i

Autor: SHUTTERSTOCK PRZEDSIĘBIORCA

Fiskus żąda wyjaśnień od przedsiębiorcy, bo... zarobił mniej niż rok wcześniej

GC 2018-06-22 12:03

Krajowa Administracja Skarbowa chwali się co chwilę swoją skutecznością. W 2017 r. urzędom skarbowym udało się odzyskać o połowę wyższą kwotę niż rok wcześniej, jednocześnie zmniejszając liczbę kontroli o blisko 50 proc. Mimo to wciąż dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Jeden z użytkowników Twittera opublikował skan pisma, w którym fiskus domaga się od przedsiębiorcy wyjaśnień, bo… w 2017 r. zarobił mniej niż rok wcześniej. Wpis wywołał burzę w sieci.

„Na podstawie art. 15 § 1 oraz art. 272 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zwraca się z prośbą o złożenie wyjaśnień w zakresie spadku dochodów w 2017 r. w porównaniu z rokiem 2016” – czytamy w piśmie skierowanym do przedsiębiorcy, opublikowanym na Twitterze.

Wpis wywołał oburzenie internautów. Został udostępniony przez blisko 300 użytkowników portalu społecznościowego oraz skomentowany ponad 200 razy. Zachęceni przez autora posta Twitterowicze, wpisywali w komentarzach propozycje odpowiedzi, jakie przedsiębiorca mógłby wysłać Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

„Mniej pracowałem. Nie chciało mi się. Widok >>misiewiczów<<, koszących kasę dzięki układom politycznym pozbawił mnie motywacji do harówki" – pisze jeden z nich.

Sz.P. Naczelniku! Kajam się i przepraszam. Więcej nie będę. Mam propozycję: może by US, celem zwiększenia wpływów podatkowych dla Skarbu Państwa, zapytał podobnymi pismami moich klientów, czemu kupują mniej moich wyrobów? O postraszeniu konsekwencjami za nie kupowanie nawet nie marzę” – proponuje inny.

Czy Krajowa Administracja Skarbowa każe wszystkim przedsiębiorcom, którym w danym roku powinęła się noga tłumaczyć się z niższych zarobków?

– Przesłany skan pisma nie pozwala jednoznacznie zidentyfikować sprawy. Natomiast MF nie zalecało doraźnych, odgórnych kontroli, które miałyby dotyczyć ogółu przedsiębiorców. (…) uspokajamy, że tego typu sytuacje nie mają charakteru automatyzmu ani powszechności – powiedziała portalowi Superbiz.pl Ewa Szkodzińska, naczelnik Wydziału do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak dodała: „Obecna filozofia działania organów skarbowych opiera się na analityce będącej podstawą do wszczynania kontroli. Dzięki temu ogólna liczba kontroli u podatników w 2017 r w stosunku do 2016 r. zmniejszyła się o blisko 50 proc. MF nie wydawało też zaleceń dla urzędów skarbowych w zakresie prowadzenia czynności sprawdzających wobec podmiotów, które uzyskały dochody niższe niż w roku wcześniejszym”.

– Oczywiście należy przy tym pamiętać, że poszczególne urzędy podejmują podczas prowadzenia czynności sprawdzających w indywidualnych sprawach samodzielne decyzje, które są niezbędne do bieżącego monitorowania prawidłowości wypełniania przepisów podatkowych – podkreśliła Ewa Szkodzińska.

dokument

i

Autor: TWITTER Link: Zobacz cały dokument

Źródła: Superbiz.pl, Twitter, KAS

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze