Od początku swojej działalności Spółdzielcze Kasy kładą nacisk na edukację, pomoc charytatywną i propagowanie wartości patriotycznych. SKOK-i akcentują fakt, że są instytucjami powstałymi na polskim kapitale, które czerpią w swojej działalności z idei przedwojennej spółdzielczości finansowej.
Zobacz: Zmiana odliczeń VAT dla aut z "kratką"
Aktywnie włączają się w przedsięwzięcia, których celem jest upamiętnienie znaczących wydarzeń czy wybitnych osobistości związanych z polską historią. SKOK-i jako instytucje stworzone w oparciu o rodzime tradycje, dążą do osiągnięcia stawianych sobie celów poprzez zaangażowanie i tworzenie społeczności gotowej kultywować głęboko zakorzenione wartości. SKOK-i to powszechnie dostępna instytucja, urzeczywistniająca zasady spółdzielczości, które zakładają równość czy solidarność - idee wypływające wprostz nauczania Jana Pawła II. Papież w swojej pracy duszpasterskiej szczególnie cenił Pismo Święte, posiadał też niezwykły dar komentowania Słowa Bożego.
Jego interpretacja pomagała zrozumieć głębię przekazu płynącego z Pisma Świętego. Odnosząc się do poszczególnych fragmentów Biblii, we wzruszający, niezwykle bezpośredni sposób mówił o sprawach fundamentalnych, takich jak miłość, wolność czy rodzina. Wiele miejsca poświęcał też zagadnieniom pracy, sprawiedliwości czy godności ludzkiej. SKOK-i chcąc mieć swój udział w rozpowszechnianiu nauk Ojca Świętego, objęły swoim mecenatem wydanie Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu pobłogosławionego i opatrzonego komentarzami Jana Pawła II. Biblia stanowi także unikatową pamiątkę tegorocznej kanonizacji Papieża, która odbędzie się pod koniec kwietnia.
Zaangażowanie SKOK-ów w wydanie Biblii po raz kolejny zaakcentuje istotny udział instytucji finansowej, niezmiennie, od początku swojego istnienia promującej wartości bliskie Polakom, które wyrosły z naszej bogatej tradycji chrześcijańskiej i które nigdy nie tracą na znaczeniu.