Jak OSZCZĘDZIĆ ENERGIĘ w firmie

2011-09-20 22:43

Urządzeń posiadających funkcję stand-by jest w firmie, zwłaszcza w biurze, sporo. To nie tylko komputery, ale też telewizory, kserokopiarki, skanery, dekodery, odtwarzacze i drukarki... Jeśli pozostawimy włączony 17-calowy monitor kineskopowy, rocznie niepotrzebnie zużyje on blisko 190 kWh. Jeśli pozostawimy go w trybie czuwania, zużyje on 10 razy mniej energii, ale nadal będzie to niepotrzebne zużycie. Dzięki całkowitemu wyłączaniu komputera, oszczędzimy rocznie od 131 do 237 kWh.

Uwaga: Częstego wyłączania nie poleca się w przypadku monitorów LCD, ponieważ skraca to ich żywotność.

Pochłaniacz energii

Wyjątkowo "żarłoczne" są kserokopiarki. Pozostawianie ich w trybie stand-by oznacza niepotrzebne zużycie rocznie 100 kWh energii elektrycznej.

Niektóre spośród urządzeń posiadają funkcję automatycznego wyłączania po kilku minutach. Dzięki temu unika się marnotrawstwa prądu. Jednak taka funkcja nie jest regułą, dlatego chcąc oszczędzać energię, funkcję wyłączania trzeba "zaprogramować" u pracowników firmy.

Listwa pierwsza na liście

Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie biura lub innego pomieszczenia z urządzeniami działającymi na prąd w taki sposób, żeby wyłączanie trybu czuwania było jak najprostsze. Jeśli kilka urządzeń posiadających tryb stand-by znajduje się w sąsiedztwie, warto zamiast do oddzielnych gniazdek, podłączyć je do jednej listwy przełącznikowej z gniazdkami. Listwa zasilająca nie tylko pełni funkcję rozgałęziacza. Jest bezpieczna dzięki zabezpieczeniu antyprzepięciowemu, a co najważniejsze, umożliwia szybkie ocięcie od prądu wszystkich podłączonych do niej urządzeń. Dzięki temu przed końcem pracy można nacisnąć przycisk odcinający przepływ prądu w listwie, tym samym wyłączając wszystkie podłączone do niej urządzenia.

Mniej za światło

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje energooszczędnych źródeł światła. Niektóre z nich można wykorzystywać do obniżenia firmowych rachunków za prąd, pod warunkiem że pamiętamy o określonych zasadach. Na tradycyjnych żarówkach oszczędza się tym bardziej, im częściej są one wyłączane. Tu sprawa jest więc prosta. W przypadku świetlówek kompaktowych, czyli najczęściej używanych alternatywnych źródeł światła, można osiągnąć nawet 80-procentową oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Nie można jednak zapominać, że częste wyłączanie i włączanie świetlówek kompaktowych wpływa niekorzystnie na ich sprawność i żywotność. Nie ma sensu instalowanie takich świetlówek w pomieszczeniach, w których przebywa się krótko, a więc np. w toalecie, łazience czy firmowej kuchni.

 

A może halogeny

Znacznie bardziej odporne na częste uruchamianie i wyłączanie są żarówki halogenowe, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierające średnio o 30 procent energii mniej, ewentualnie źródła światła wykorzystujące rozpraszające światło diody LED. Oświetlenie LED jest wprawdzie wciąż jeszcze stosunkowo drogie, ale w tym przypadku oszczędność w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła szacuje się na 80 procent, a więc tak jak w przypadku świetlówek kompaktowych.

Najnowsze