KONIEC pieniędzy na założenie firmy - BĘDĄ KREDYTY

2011-09-20 23:02

Tylko do końca roku można ubiegać się o unijną bezzwrotną pomoc na założenie firmy. Od stycznia ma być dużo trudniej. Unia jednak przygotowała dla przyszłych przedsiębiorców inny rodzaj wsparcia. Wszyscy, którzy mają pomysł na własny biznes, będą mogli liczyć na niskoprocentowe pożyczki.

Kończą się już środki unijne dla firm przeznaczone na lata 2007-2013. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pieniądze dla potencjalnych przedsiębiorców rozdysponowane były w drodze konkursów, organizowanych przez poszczególne województwa. Przyszli właściciele firm mogli (i do końca roku mogą) otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości nawet do 40 tys. zł. O unijne środki może starać się każda osoba fizyczna, która ma pomysł na własną działalność. Przeznaczyć je można przede wszystkim na wydatki inwestycyjne. Na dotacje jest szansa jeszcze m.in. w województwie łódzkim, lubelskim, podlaskim, śląskim i dolnośląskim.

Unia pożyczy

Komisja Europejska ma już nowy pomysł na wsparcie przedsiębiorczości - mikropożyczki. W przyszłym roku ruszy w Polsce program pilotażowy. Do konkursu staną regionalne fundusze pożyczkowe, które będą w przyszłości rozdysponowywać środki. To one w kolejnych latach (2014-2020) będą potencjalnym biznesmenom pożyczać pieniądze. Pożyczki będą bezprowizyjne i z niskim oprocentowaniem, a na spłatę przedsiębiorcy będą mieli kilka lat. Aby je otrzymać, trzeba będzie złożyć odpowiednio opracowany wniosek i przygotować biznesplan.

Ma być lepiej

Wbrew pozorom potencjalnym przedsiębiorcom będzie teraz łatwiej o pieniądze. Jednorazowo właściciel firmy otrzyma pożyczkę w wysokości nawet do 50 tys. zł. Eksperci przewidują, że o taki rodzaj pomocy zwróci się mniej chętnych, a pieniądze tak szybko się nie skończą, ponieważ będą cały czas w obrocie. Dziś środki na dotacje kurczą się błyskawicznie, więc na kilkadziesiąt złożonych wniosków wsparcie finansowe dostaje zaledwie kilkanaście osób. Ponadto przedsiębiorcy, którzy zaciągną pożyczkę, będą bardziej zmotywowani, żeby z sukcesem prowadzić działalność przynajmniej przez kilka lat, dopóki jej nie spłacą.

Bezzwrotna pomoc

Dotacje będą dostępne, ale nie dla wszystkich. W przyszłym roku mogą się o nie starać tylko osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Na granty mogą liczyć niepełnosprawni; osoby, które nie ukończyły 25 lat oraz które skończyły 45 lat, a także matki powracające na rynek pracy.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze