flaga unii europejskiej, Unia Europejska

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Konkurs dla mikro, małych i średnich firm. W puli 750 mln

2016-03-11 14:32

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie do projektów, które mają zwiększyć ich innowacyjność i podnieść konkurencyjność na rynku.  Do wzięcia jest 750 mln zł. Pochodzą z unijnego programu „Inteligentny Rozwój”.

NCBR obiecuje, że formalności przy naborze wniosków będą ograniczone do minimum, a czas wydania decyzji – krótki.

Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych albo prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami.

Prowadzone badania mają służyć rozwojowi działalności prowadzonej przez daną firmę oraz wzmocnieniu jej konkurencyjności. Muszą także wpisywać się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację, czyli listę branż i działań, które mają być rozwijane w Polsce. Wszystko po to, by nasza gospodarka stała się bardziej innowacyjna.

Czytaj również: Trwa walka o podatek handlowy

Nabór wniosków w ramach programu prowadzony będzie od 4 kwietnia do 29 lipca 2016 r., a co miesiąc NCBR będzie zamykał turę naboru, by w ciągu ok. 60 dni przedsiębiorcy, którzy aplikowali w danej turze otrzymali decyzję w sprawie dofinansowania.

To już trzeci tego typu konkurs ogłoszony przez NCBR. Dzięki środkom przyznanym firmom w ramach poprzednich edycji prowadzone są badania m.in. nad układem napędowym Efneo do rowerów elektrycznych czy prototypowymi tomografami  i spektrometrami EPR oraz PEDRII. Mają one wspomagać lekarzy w prowadzeniu badań nad terapiami nowotworowymi.

Najnowsze