Kredyt czy leasing

2012-03-16 3:00

Pozornie wychodzi na jedno - kupujemy samochód na raty. Najczęściej decyzję o wyborze konkretnej opcji podejmujemy na podstawie analizy kosztów rat, jakie z tytuły kredytu czy leasingu trzeba będzie spłacać. Wiadomo, im taniej, tym lepiej.

Pozory mogą jednak mylić, zwłaszcza w temacie kredytu i leasingu, bo to nie tylko raty decydują o kosztach końcowych zakupu. Na opłacalności kredytu czy leasingu zaważyć może wiele dodatkowych czynników. Obie opcje mają plusy i minusy. Dokładna ich analiza powinna dać odpowiedź na pytanie, który z wariantów wybrać.

Ważne różnice

Podstawowa różnica między leasingiem a kredytem tkwi w tym, kto jest właścicielem nabywanego przedmiotu. Jeśli bierzemy kredyt, to finansujemy zakup, który po spłaceniu rat będzie naszą własnością. W przypadku leasingu właścicielem samochodu jest firma leasingująca. Użycza nam ona auto w zamian za wcześniej ustalone opłaty. Po ustaniu leasingu (po maksymalnie 5 latach) leasingobiorca może być zobowiązany do wykupu samochodu za wcześniej ustaloną kwotę. Stanie się tak tylko pod warunkiem podpisania stosownej klauzuli przy umowie leasingowej.

Zalety kredytu

Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o sposobie kredytowania upragnionego samochodu firmowego? Zarówno leasing, jak i kredyt mają swoje wady i zalety. Poważnym minusem kredytu samochodowego może być konieczność zabezpieczenia kredytu, a przede wszystkim zastawy rejestrowe. Niewątpliwy plus to niższy koszt kredytu, możliwość rozłożenia pożyczanej sumy na dogodne raty, a także w miarę potrzeby możliwość zawieszenia spłaty kredytu na jakiś czas. Inna sprawa to fakt, że po spłacie kredytu stajemy się właścicielem auta, co w przypadku leasingu, o ile nie zawarliśmy wcześniej stosownej klauzuli, będzie niemożliwe.

Inne plusy kredytu to:

- możliwość zaciągnięcia pożyczki na dowolną kwotę;

- możliwość sfinansowania auta z dowolnego źródła (salon, giełda, komis, prywatny właściciel);

- możliwość sprzedania pojazdu i zakupu nowego w trakcie spłacania rat;

- możliwość wzięcia kredytu bez zabezpieczenia (będzie jednak wtedy droższy);

- możliwość refinansowania pojazdu;

- maksymalny czas spłaty kredytu to 10 lat.

Korzyści z leasingu

Plusem leasingu będzie za to brak konieczności angażowania środków własnych na zakup auta czy stałość i niezmienność opłat leasingowych. To okazuje się ważnym atutem dla większości przedsiębiorców.

Jak pokazują statystyki, większość z nich właśnie z tego względu decyduje się na leasing. A także:

- szybsze i wygodniejsze uzyskanie środków na zdobycie pojazdu, leasingobiorca nie przechodzi procesu badania zdolności kredytowej;

- mniej formalności - odpada osobiste rejestrowanie czy ubezpieczanie auta;

- niższe koszty ubezpieczenia pojazdu;

- możliwość wpisania rat leasingowych w koszty czy odpisania VAT;

- możliwość przeniesienia opłat za ewentualne naprawy techniczne pojazdu, niebędące winą leasingobiorcy, na leasingodawcę.

Obie opcje mają również i wady, które przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować. Dla kredytobiorcy, który nie dysponuje dużym wkładem własnym, minusem będzie niekorzystne zabezpieczenie kredytu. Dla leasingobiorcy niekorzystne może się okazać to, że minimalna kwota leasingu to 50 tys. zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze