Kredyt obrotowy - dobry pomysł na koniec roku

2012-11-06 3:00

W końcówce roku większość małych i średnich przedsiębiorców potrzebuje dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Okres przedświąteczny to szansa na ogromny zysk, pod warunkiem że w kasie firmy znajdą się pieniądze na zatowarowanie firmy. Warto sięgnąć po kredyt obrotowy i mieć gotówkę pod ręką.

Ostatnie miesiące roku to czas wytężonej pracy w każdym przedsiębiorstwie. Trzeba nie tylko zrobić bilans zysków i strat, pozamykać księgi, rozliczyć się z rozmaitymi instytucjami i podjąć strategiczne decyzje na najbliższych kilka miesięcy, ale również cały czas pamiętać o najważniejszym - prowadzeniu bieżącej działalności.

Przygotuj się na świąteczny boom

Końcówka roku to także sezon świąteczny, który dla handlu jest jednym z najlepszych w roku okresów. Szał zakupów zaczyna się zazwyczaj już na początku listopada. Najpierw z półek znikają znicze. Kilka dni później witryny sklepów zaczynają migotać lampkami i skrzyć się ozdobami świątecznymi, a klienci szturmują sklepy w poszukiwaniu prezentów. Taka sytuacja trwa nieprzerwanie aż do ostatnich dni roku. Wiele branż odnotowuje wtedy znaczący wzrost sprzedaży. Warto o tym pomyśleć wcześniej i dobrze się do tego czasu przygotować.

Kluczem do efektywnego wykorzystania zwiększonego zainteresowania klientów zakupami jest przede wszystkim dobre zatowarowanie, najlepiej w produkty szybko rotujące w okresie świąteczno-noworocznym, np. takie, które nabywcy będą mogli przeznaczyć na prezenty dla najbliższych. Ważna jest także właściwa ekspozycja towarów, wspierające sprzedaż działania promocyjne i dbanie o obsługę klienta na najwyższym poziomie. Warto również pamiętać o koordynacji grafiku pracowników, a nawet dodatkowym personelu na wydłużone godziny handlu w dni pracujące i niedziele handlowe. Dzięki temu w okresie świątecznym i noworocznym można obsłuży znacznie więcej klientów niż zwykle.

Jeśli przewidujemy, że może zabraknąć nam bieżących środków na ten gorący okres, warto rozważyć wsparcie firmy bankowym kredytem obrotowym. Zwykle jest to najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązanie, kiedy okresowo potrzebujemy dodatkowych środków.

Kredyt obrotowy niejedno ma imię

Kredyt obrotowy może być przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy, czyli na przykład na zatowarowanie, zakup surowców, materiałów czy zapłatę bieżących zobowiązań. Dodatkowe środki z kredytu pozwalają w takim wypadku zwiększyć obrót przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że pod nazwą "kredyt obrotowy" mogą kryć się bardzo różne produkty kredytowe, np. kredyty ratalne lub odnawialne.

Gotówka jednorazowo

Kredyt obrotowy na finansowanie bieżącej działalności może być wypłacony przez bank jednorazowo lub w transzach. Oznacza to, że wypłata kredytu może zasilić firmowy rachunek bieżący klienta prowadzony w banku lub w przypadku konsolidacji innego kredytu wpłynąć na rachunek kredytowy klienta w innym banku. Przyznaną kwotę spłaca się w miesięcznych ratach - równych lub malejących. Przy tej formie wykorzystania kredytu, banki często oferują również karencję w spłacie kapitału. W okresie karencji na początku okresu kredytowania, np. przez pierwszych 6 miesięcy firma spłaca jedynie same odsetki.

Pieniądze zawsze pod ręką

Bardzo wygodną formą kredytowania potrzeb firmowych jest limit kredytowy w rachunku firmowym, który bank udostępnia na wniosek kredytobiorcy, np. w postaci linii bieżącej w koncie. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że każdy wpływ na konto zmniejsza istniejące saldo debetowe, a odsetki są naliczane nie od całej kwoty kredytu, tylko od faktycznie wykorzystanych środków. Taka linia bieżąca przyznawana jest na rok, z możliwością odnowienia na kolejny rok.

Plusem kredytu w rachunku jest to, że przedsiębiorca może do niego sięgnąć w każdej chwili, bez załatwiania formalności w banku, przy każdej potrzebie skorzystania z pożyczonych środków.

Najnowsze