Podatki

i

Autor: Shutterstock

Masz firmę? Nie daj się oszukać na podatku VAT

2015-04-07 14:54

Przez oszustwa karuzelowe, służące wyłudzaniu podatku VAT, Skarb Państwa w ubiegłym roku stracił 9 mld zł. Ofiarą takiego procederu jest nie tylko kraj, ale też firmy, które są nieświadome swojego udziału w łańcuszku podmiotów uczestniczących w trefnych transakcjach. Sprawdź na czym polegają oszustwa karuzelowe i nie daj się nabić w butelkę.

Utrudniony kontakt z kontrahentem, przelewy na konta osób trzecich, szybkie transakcje, przy których przedsiębiorca nawet nie widzi towaru - to sygnały mogące świadczyć o wciąganiu firmy w tzw. oszustwo karuzelowe, służące wyłudzeniu podatku VAT - podaje PAP. Służby skarbowe ostrzegają przedsiębiorców, by nie stali się ofiarami tego procederu.


Nabici w VAT


Karuzela podatkowa to sieć kilku, a nawet i kilkunastu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, ale ich docelowym zadaniem jest wyłudzenie zwrotu podatku VAT, który wcale nie został zapłacony na wcześniejszym etapie obrotu. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” nie płacą podatku VAT należnego lub wyłudzają zwrot podatku VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji przestają istnieć.


Prosty mechanizm


Jak to działa? Dla przykładu dana firma z Polski sprzedaje towar do innego kraju unijnego. Na tym etapie wykorzystuje zerową stawkę VAT, która obowiązuje w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Firma, która sprzedaje towar kontrahentowi z innego państwa członkowskiego, nie deklaruje podatku VAT do wpłaty. Jednocześnie korzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego, zawartego w fakturach zakupu. Następnie nabywca – np. czeska firma natychmiast sprzedaje ten sam towar kolejnej firmie, ta kolejnej, a ostatecznie towar trafia ponownie do Polski. Podmioty zobowiązane do zadeklarowania i wpłaty podatku VAT, nie wpłacają go, a po dokonaniu transakcji w ogóle znikają. Do kompletu często towar fizycznie w ogóle nie przepływa między kolejnymi firmami. Wszystko przebiega tylko „na papierze”.


Kara nie odstrasza


Zgodnie z przepisami każdy kto wystawia fikcyjną fakturę, w której wykaże kwotę podatku VAT, jest zobowiązany do jego zapłaty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej czy wystawianie fikcyjnych faktur grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jednak widmo surowej kary na oszustów nie działa. Ilość ujawnionych nieprawidłowości tego typu z roku na rok rośnie. W 2012 r. straty Skarbu Państwa z tytuły „karuzeli podatkowej” wyniosły 2,7 mld zł; w 2013 r. - 4,5 mld zł; a w 2014 r. już ponad 9 mld zł. Wzrasta też ilość wykrytych faktur wskazujących na fikcyjność zdarzeń gospodarczych. W 2014 roku wykryto o 34 proc. więcej fikcyjnych faktur, niż w roku 2013.


W związku z tym, że wyłudzenia podatku VAT to obecnie jedno z poważniejszych zagrożeń dla finansów państwa, to powstała kampania „Nie daj się zrobić w słupa”, której celem jest m.in. zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur i uczestnictwem w karuzeli podatkowej.

 

Najnowsze