Koszty inwestycyjne:
sklep online (strona internetowa) – 2,5 tys. zł
komputer z oprogramowaniem – 4 tys. zł
produkcja od podstaw pierwszej serii mebli (np. krzesełka i stoliki)– 50 tys. zł
sesja produktowa i lookbookowa – 2,5 tys.
wynagrodzenie dla prawnika, grafika – 15 tys. zł
SUMA: 74 tys. zł
Koszty miesięczne:
promocja i reklama – 2 tys. zł
produkcja mebli (50 krzesełek, 30 stolików) – 16 tys. zł
SUMA: 18 tys. zł
Przychód miesięczny:
Jeśli założymy, że sprzedasz 60 krzesełek, każde w cenie 250 zł i 30 stolików (każdy
w cenie 400 zł)
SUMA: 27 tys. zł
Dochód przed opodatkowaniem: 9 tys. zł
Spełniamy marzenia rodziców i dzieci
Kamil Szpot, właściciel firmy NOYA Design produkującej mebelki dla dzieci [GALERIA]
Przed narodzinami córki Neli aranżowaliśmy dziecięcy pokoik. Zauważyliśmy wtedy sporą lukę na rynku. Okazało się, że jest dostępnych wiele produktów, ale ich estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Każdy rodzić chce, aby jego dzieci miały rzeczy najładniejsze i najlepszej jakości. Wpadliśmy więc na pomysł, żeby spróbować zrobić te mebelki samemu. Nasza firma zajmuje się sprzedażą mebelków, dywanów, zasłon i przeróżnych dodatków do pokoików dziecięcych. Sami wymyślamy wzory naszych mebelków, sami je projektujemy i dbamy o to, żeby finalnie wyglądały tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. A realizacja projektów nie jest prosta i wiąże się z wykonaniem wielu prototypów. Przy projektowaniu pierwszych wzorów wspomagaliśmy się dodatkowo wiedzą i umiejętnościami zawodowego projektanta z jednej z fabryk. Zazwyczaj do wszystkiego tworzymy komputerowe wizualizacje, nawet do przygotowywanych ręcznie robionych makatek czy dywanów. Staramy się wykonywać produkty unikatowe, których nie można znaleźć poza naszym sklepem. Nasza koncepcja działania opiera się na produkowaniu rzeczy w określonym stylu. Teraz koncentrujemy się na pokoiku z motywem leśnym, więc wszystkie produkty łączy tematyka lasu. W przyszłości będziemy pracować nad innymi motywami. Tak, żeby nasi klienci chcący umeblować pokoik swojego dziecka w określonym stylu, mieli wszystko w jednym miejscu. Od początku skupiliśmy się też na dobrym storytellingu. Nasze krzesełka to zwierzęta, które mają imiona, swoją historię, a dodatkowo do każdego powstał wiersz z przygodami tego bohatera. Użytkownikami naszych produktów są małe dzieci, dlatego bardzo zwracamy uwagę na surowce, z których produkujemy. Wszystkie nasze produkty są robione w Polsce. Nie zdecydowaliśmy się na tańsze półprodukty ściągane z Chin, ponieważ obawiamy się podrabianych atestów.
Ważna jest idea firmy. Współczesne lokalne przedsiębiorstwa nawiązujące do designu, mody, architektury powinny mieć jakąś swoją myśl przewodnią, z której wypływają produkty i cały mechanizm działania firmy. Warto więc postawić na ekologię, naturę, historię czy tradycję i to do nich nawiązywać w swojej pracy i produktach.
W poszukiwaniu klienta
Ważna jest grupa docelowa. Wiadomo, że produkty dla dzieci cieszą się dużą popularnością, a rodzice na swoje pociechy są w stanie wydać krocie. Dedykując produkty de facto rodzicom, trzeba szukać odbiorcy w tej właśnie grupie. Jak to zrobić? Obecnie podstawą są media społecznościowe i istniejące w ich ramach rozmaite grupy tematyczne oraz profesjonalna strona internetowa firmy. Podstawowe hasła klucze to: parenting, rodzice, dzieci. Im więcej osób polubi twój fanpage, tym lepiej. Na takim profilu i stronie internetowej firmy cały czas musi się coś dziać. Współcześnie nie wystarczą już zabawne opisy i ładne zdjęcia – zarówno produktów, jak i aranżacji. Bardzo ważną funkcję pełnią prezentacyjne i instruktażowe filmy (np. jak złożyć stolik, jak powstają krzesełka itp.). Jeśli sam nie masz zmysłu i niezbędnej wiedzy do tworzenia takich materiałów, lepiej nie kombinuj, tylko zleć przygotowanie tego profesjonalnej firmie. To ważne, by promować się w nowoczesny sposób.
Produkcja mebli
Jak wygląda produkcja mebli dla dzieci? Oczywiście etap pierwszy to sam pomysł na dany model. Następnie swoją myśl trzeba przełożyć na formę. Należy zrobić profesjonalny, wielowymiarowy projekt mebla. Jeśli nie masz umiejętności graficznych i odpowiedniego oprogramowania, musisz zlecić to zadanie innej osobie (najlepiej doświadczonemu w takich projektach grafikowi).
Następnie trzeba znaleźć odpowiedni i bezpieczny dla dzieci materiał, z którego zostanie wykonany produkt. Trzeba liczyć się z tym, że testy będą wykonywane na kilku materiałach. Kiedy jest już wizualizacja mebla i zostały wybrane materiały, trzeba znaleźć wykonawcę. Zlecenie wykonania projektu zewnętrznej firmie jest często praktykowane przez młodych przedsiębiorców, których nie stać na drogie maszyny czy profesjonalne, w pełni zmechanizowane linie produkcyjne. I bardzo ważna uwaga – wybierając firmę do współpracy, czytaj opinie, konsultuj wybór ze specjalistami i przede wszystkim konstruuj umowę tak, abyś w razie nieudanej współpracy nie stracił swojego projektu (swój projekt i produkt najlepiej opatentować w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej).
Kiedy w fabryce powstanie prototyp mebla, nadchodzi czas na rozmaite poprawki i… kolejne próby. Gdy wreszcie powstanie egzemplarz spełniający oczekiwania, można zlecać produkcję seryjną na podstawie wypracowanego wzorca. Oczywiście później należy systematycznie kontrolować produkowane partie. Warto też zadbać o certyfikację produktu.
Grunt to współpraca
Działanie w pojedynkę może być nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe. Dlatego też już na wstępie warto dobrze skompletować zespół współpracowników. Dobrym rozwiązaniem jest związanie się umowami z innymi większymi firmami lub pojedynczymi osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą. W takiej firmie niezbędni będą: grafik, architekt/inżynier wyspecjalizowany w produkcji mebli, księgowa, prawnik, ale też specjalista od promocji w internecie.
Wraz z rozwojem firmy z pewnością będą pojawiały się nowe kolekcje. Przez dłuższy czas można zlecać wytworzenie ich w zewnętrznych fabrykach. Z czasem z pewnością znalezienie sprawdzonej firmy do współpracy będzie łatwiejsze, bo zaczniesz poznawać branżę. W tym przypadku trzeba podkreślić, że działając jako rodzinna, mała firma trzymająca się swojej filozofii, warto cały czas tworzyć serie spójne z myślą przewodnią przedsiębiorstwa. Tworzenie w chaosie, w rozmaitych stylach raczej się nie sprawdzi, bo klient firmy będzie już sprofilowany.
Produkty na sprzedaż
Produkcja, promocja mebli to jedno, ale w biznesie najważniejsza jest sprzedaż. Gdzie oferować swoje produkty? Podstawą jest sklep internetowy – zwykle stanowi on zakładkę strony internetowej przedsiębiorstwa. Musi być przemyślany, przejrzysty i estetyczny. Szczególną uwagę należy zwracać na zdjęcia i opisy produktów. Meble można oferować też na specjalnych platformach dla designerów i branży parentingowej. Oczywiście warto bywać na rozmaitych targach (od lokalnych, małych targów po te ogólnopolskie). Udział w takich wydarzeniach jest płatny.
Rejestracja firmy
Aby legalnie działać na rynku, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Podstawą jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli dysponujesz podpisem elektronicznym lub masz konto na platformie ePUAP, możesz zrobić to elektronicznie. W przeciwnym razie w celu załatwienia formalności trzeba się wybrać do urzędu gminy. Podkreślamy, że wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny.