Miej dane pod kontrolą

2012-03-03 3:00

Prowadzisz firmę? Pomyśl o dobrym zabezpieczeniu danych. To ważna sprawa nie tylko dla wielkich korporacji, ale również małych, rodzinnych przedsiębiorstw.

>>> Śniadanie z Super Biznesem - relacja WIDEO

Wyciek danych z naszego przedsiębiorstwa to poważna sprawa. Nie dość, że osłabia wizerunek firmy, to jeszcze może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje prawne. Ustawa o danych osobowych wyraźnie nakłada na przedsiębiorców czy instytucje obowiązek ochrony danych wrażliwych. Konsekwencją są sankcje finansowe, a w skrajnych przypadkach również kary pozbawienia wolności.

Inną sprawą jest dbanie o reputację przedsiębiorstwa. Wyciek danych objętych np. tajemnicą handlową może się odbić na stosunkach biznesowych z kontrahentem. A wydostanie się na zewnątrz tajnych informacji dotyczących firmy może pogrzebać planowany biznes. Dlatego ochrona danych to jedna z kluczowych spraw w każdym, sprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwie.

Jak się zabezpieczyć

Przyczyny utraty istotnych i poufnych informacji firmowych mogą być różne, od kradzieży czy zagubienia notebooka czy przenośnej pamięci USB, po awarie sprzętu, przypadkowe usunięcie danych czy ataki hakerskie. Zanim więc nasza firma zostanie dotknięta nieprzyjemnymi konsekwencjami utraty czy wycieku danych, konieczne jest wprowadzenie dobrej ich ochrony.

Stworzenie systemu kopiowania danych. Dane przechowywane w komputerze można stracić w jednej chwili. Dlatego konieczne jest tworzenie kopii zapasowych ważnych informacji. Napędy taśmowe, płyty CD lub DVD, dyski sieciowe, napędy flash USB czy Internet (tzw. chmura) to proste sposoby na przechowywanie danych. Każdy z nośników ma swoje wady i zalety, fachowcy podkreślają jednak, by w każdym przypadku wykonywać kilka kopii. Co ważne, trzeba też pamiętać o ich szyfrowaniu i chronieniu hasłem.

Dbanie o notebooka. Zwłaszcza gdy pełni on rolę firmowego komputera. Trzeba go chronić przed przegrzaniem, zalaniem czy mrozem. Niedopuszczalne jest zostawianie laptopa w bagażniku auta, gdy na dworze panują minusowe temperatury czy doskwiera upał.

Korzystanie z programów antywirusowych, które na bieżąco aktualizują swoją bazę wirusów. Aby zabezpieczenia były skuteczne, warto pamiętać o aktualizacji systemu i uaktywnieniu zapory połączenia internetowego (firewall). W przypadku niewinnych e-maili typu łańcuszki, załączniki z rozszerzeniem exe. czy dziwnych linków lepiej zachować rozsądek i z miejsca je kasować. Mogą zawierać wirusa, który "zje" nasz komputer od wewnątrz.

Aplikacje dla smartfonów

Coraz częściej przedsiębiorcy czy menedżerowie korzystają w pracy z urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety. W tym wypadku również warto zainwestować w specjalne aplikacje, które nie tylko lokalizują zagubiony sprzęt, ale umożliwiają zdalne zablokowanie sprzętu, skopiowanie plików i wymazanie danych. Poza tym warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, które są zbliżone do zasad zabezpieczania komputerów: - Hasło czy login to podstawa. W razie utraty sprzętu dostęp do danych będzie znacząco utrudniony. - Korzystając z Internetu w miejscach publicznych przy wykorzystaniu połączenia Wi-Fi, trzeba pamiętać, że twoje dane mogą być skradzione, a połączenie przekierowane na stronę, która może zainfekować urządzenie. - Zwracaj uwagę, na jakie strony wchodzisz. Wyświetlacz w smartfonie jest mały, łatwo więc o pomyłkę.

- Stosuj zabezpieczenia antywirusowe. Smartfon to nie jest zwykły telefon. Potrzebuje równie zaawansowanej ochrony co laptop czy komputer stacjonarny. - Uważaj na niespodziewane wiadomości tekstowe. Liczba przestępców posługujących się wyłudzaniem informacji rośnie z roku na rok, a darmowy program antywirusowy może okazać się wirusem.

Najnowsze