Nawigacja do samochodu: Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze przenośnego urządzenia GPS

2012-12-18 3:00

Przejrzyste menu, prosta obsługa, czytelne mapy i szybkość obliczania nowej trasy. Tymi kryteriami należy kierować się przy wyborze nawigacyjnego urządzenia do auta. Dzięki systemowi GPS kierowcy nie muszą już wertować papierowych map w poszukiwaniu właściwych tras. Po wpisaniu celu podróży w niewielkie urządzenie, automatycznie są prowadzeni przez mapę ukazującą się na wyświetlaczu.

Mapa to podstawa

GPS musi wywiązać się ze swojego podstawowego zadania, jakim jest znalezienie optymalnej trasy prowadzącej do celu podróży. Wszystkie pozostałe funkcje to dodatki. Ale można wskazać kilka najważniejszych cech, które nawigacja musi spełniać.

Najważniejsze są mapy. Przede wszystkim muszą one być poprawne, dokładne i aktualne. W tym wypadku liczy się precyzja i wytyczenie najlepszych tras. Oczywiście nie bez znaczenia jest naniesienie jak największej liczby miejscowości, szczegółowość numeracji ulic czy punktów POI (Point Of Interests, czyli ważne miejsca, np. stacje benzynowe, restauracje, a nawet fotoradary).

Istotna jest także łatwość wprowadzania danych, planowania tras itp. Warto dokładnie przyjrzeć się, jakie kraje obejmuje konkretne urządzenie. Jak ostrzegają doświadczeni użytkownicy, należy to sprawdzić jeszcze przed zakupem. Zdarza się bowiem, że mapy państw nie są pełne. Przedstawiają niewielki skrawek przestrzeni lub prezentują tylko główne drogi. W opisach GPS-ów można spotkać się z następującymi oznaczeniami: EEU - mapy państw Europy Wschodniej, WEU - Europy Zachodniej, CEU - Europy Środkowej.

Spis adresów i widok

Należy również pamiętać o sprawdzeniu bazy adresów. Wystarczy tylko wpisać kilka próbnych znanych nam adresów - najlepiej zlokalizowanych w różnej wielkości miejscowościach. Jeśli wyświetlają się bez problemu i dokładnie, to urządzenie powinno spełniać oczekiwania użytkowników.

Istotny jest również sam widok. Przeciwnicy nowinek zadowolą się prostym widokiem z góry, ewentualnie w 3D. Dostępne są także mapy w 3D z naniesionymi trójwymiarowymi bryłami budynków. Jednak wielu użytkowników twierdzi, że nałożone obiekty zamiast pomagać, utrudniają odczytywanie mapy. Zwolenników nowinek technicznych zadowolą mapy przypominające obraz z kamery.

Wystarczający głośnik

Bardzo ważnym elementem jest sam głośnik. Wynika to z tego, iż mapy nie tylko obserwujemy, ale i słuchamy instrukcji głosowych. Choć dla niektórych kierowców bywają one irytujące, to właśnie głośnik zapewnia właściwe brzmienie komunikatów. Zatem zainstalowany w nawigacji głośnik musi pozwalać na łatwe zrozumienie wskazówek, nawet przy wysokim poziomie hałasu wewnątrz auta.

Sprawny odbiornik GPS

Odbiornik sygnału satelitarnego, który służy do ustalania współrzędnych geograficznych, decyduje o tym, jak szybko odnajdywany jest sygnał z satelitów oraz czy podczas podróży będzie on utrzymywany. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odbiornik ten umożliwia wyświetlanie map i sprawne korzystanie z systemu nawigacyjnego (szczególnie podczas jazdy po mieście). To od odbiornika zależy, jak szybko podawane są informacje. Może on być wmontowany już w urządzenie z monitorem lub występować jako osobny przedmiot, który podpina się np. do palmtopa (przenośny komputer mieszczący się w dłoni) za pomocą złącza USB.

Pancerny gadżet

Wytrzymały GPS powinien być wykonany z materiałów odpornych na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Można jeszcze zabezpieczyć go dodatkowym pokrowcem.

Uwaga na bajery

Większość nowoczesnych GPS-ów to urządzenia wielofunkcyjne umożliwiające także wyświetlanie filmów i zdjęć. Funkcję GPS-ów mogą spełniać także telefony komórkowe, smartfony, tablety. Choć mają dobrej jakości wyświetlacze, a koszty dostępu do Internetu nie są wysokie, to niestety, może to być niewystarczające urządzenie dla kierowców firmowych aut.

Najnowsze