Andrzej Arendarski: Nie wszystkie firmy boją się inwestować

2012-02-20 3:00

Firmy śpią na pieniądzach, zamiast inwestować - w tym lekko oskarżycielskim tonie media pod koniec ubiegłego roku komentowały informacje na temat rekordowej nadwyżki inwestycyjnej polskich firm.

Według danych Ministerstwa Gospodarki, na które powoływały się media, po trzech kwartałach 2011 r. firmy miały na kontach 143 mld zł nadwyżki inwestycyjnej. Także eksperci przyznają, że jednym z najpoważniejszych skutków kryzysowej atmosfery w europejskiej i światowej gospodarce jest lęk przedsiębiorców przed inwestycjami. Z jednej strony trudno się dziwić, że firmy czekają, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja w europejskiej światowej gospodarce.

Z drugiej strony cieszy fakt, że nie wszyscy się obawiają. Prawie 10 mld złotych zapłaci KGHM za kanadyjską firmę wydobywczą Quadra FNX. Będzie to największa transakcja zagraniczna w powojennej Polsce. Po przejęciu Kanadyjczyków rodzimy koncern coraz mocniej zbliży się do osiągnięcia statusu spółki globalnej. Z pewnością będzie to także duży sukces wizerunkowy rządu niemającego ostatnio najlepszych notowań, nie tylko w środowiskach gospodarczych.

Chociaż trudna sytuacja w gospodarce skłania do zachowań mniej ryzykownych, otwarcie polskiej gospodarki na świat to jedyna droga do wzrostu konkurencyjności i rozwoju. Ta prawda pozostaje szczególnie aktualna w czasach kryzysu. Mam nadzieję, że transakcja KGHM stanie się pozytywnym sygnałem dla polskich firm, że nawet w niespokojnych czasach (a może przede wszystkim w takich czasach) warto pomyśleć o podnoszeniu konkurencyjności, a nie wstrzymywać inwestycje. Szkoda tylko, że tej skali transakcje to wśród polskich firm nadal rzadkość…

Andrzej Arendarski

Doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i prezes Krajowej Izby Gospodarczej i przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Fundacji Doradztwa dla Małych Przedsiębiorstw

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze