Nowy miliarder Wiesław Żyznowski

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Nowy miliarder Wiesław Żyznowski

Nowy polski miliarder! Dorobił się na pandemii koronawirusa. Kim jest Wiesław Żyznowski?

2021-04-22 15:10

Rok temu, gdy zaczęła się pandemia, firma Mercator Medical nie była szerzej znana. Ogromny popyt na produkty medyczne - maseczki ochronne i rękawiczki, sprawił, że spółka Wiesława Żyznowskiego stała się największym giełdowym beneficjentem pandemii. Na GPW kurs spółki wzrósł o 4000 proc.! Dzięki temu Wiesław Żyznowski znalazł się na 18. miejscu listy najbogatszych Polaków magazynu "Forbes", z majątkiem wycenianym na 2,3 mld zł.

Historia sukcesu Wiesława Żyznowskiego

Mercator w 2019 r. zakończył stratą i wyceną na poziomie 105 mln zł. Covid-19 wywindował spółkę na gwiazdkę giełdy i wyniósł ją do WIG20. Sukces Wiesława Żyznowskiego i Mercatora Medical przełożył się na potężny wzrost pensji kierownictwa spółki. Widać to raporcie, w którym spółka zaprezentowała inwestorom dot. wynagrodzeń w firmie za 2020 r. Porównanie finansów spółki z poprzednimi latami pokazuje ogromny postęp, jaki dokonał się w czasie pandemii koronawirusa. W fotelu prezesa Wiesław Żyznowski w ubiegłym roku zarobił 1,944 mln zł, w tym 360 tys. zł wynagrodzenia stałego i 1,584 mln zł premii uzależnionej od wyników spółki giełdzie. Rok wcześniej szef krakowskiej spółki wzbogacił się o 500 tys. w tym 410 tys. wynagrodzenia stałego i 90 tys. zł dzięki premii rocznej.

Pogrzeb Karola Kani, milionera ze Śląka

A to nie koniec pensji nowego miliardera na liście Forbesa. Jak podaje Business Insider Polska, prezes Żyznowski otrzymuje również wynagrodzenie od innych podmiotów należących do grupy m.in. tajlandzkiej spółki córki Mercator Medical LTD. W zeszłym roku zainkasował z tego tytułu 1,4 mln zł. Łącznie wynagrodzenie Żyznowskiego za 2020 r wyniosło ok. 3,4 mln zł, czyli ok. 283 tys. zł miesięcznie. Dzięki temu szef spółki zadebiutował na wysokim 18. miejscu listy najbogatszych Polaków magazynu "Forbes" z majątkiem wycenianym na 2,3 mld zł.

Sonda
Czy słyszałeś/aś wcześniej o Wiesławie Żyznowskim lub spółce Mercator Medical?

Ogromny popyt na produkty Mercatora sprawiły, że wzrost wynagrodzenia objął nie tylko zarząd (o  56,2 proc. wobec 2019 r.) Roczne pensje członków rady nadzorczej wzrosły o ok. 10 proc., a przeciętne roczne wynagrodzenia w firmie o 23,7 proc. z 77,2 tys. zł do 95,5 tys. zł - wylicza “BIP”. Jednak to nie ślepy los zdecydował o sukcesie Mercatora i pomnożeniu majątku Żyznowskiego. Firma stale się rozwijała i mądrze inwestowała. W 2018 r. w Tajlandii ukończono budowę nowej fabryki. Przedsiębiorca, aby wszystkiego dopilnować przeprowadził się do Azji. O tym jak trafne było to posunięcie pokazały dwa kolejne lata. - 

W pierwszym kwartale Mercator zarobił na czysto 21,3 mln zł, a w drugim już 209 mln zł. Sam ten wyniki był większy niż skumulowane zyski spółki z całej ostatniej dekady, a potem było równie dobrze. W trzecim kwartale Mercator miał 353,7 mln zł zysku zł, a w czwartym – 369,7 mln zł, co oznacza, że w całym 2020 r. miał prawie 1 mld zł czystego zarobku - podsumowuje “Puls Biznesu”.

Źródło: "Business Insider Polska", "Puls Biznesu"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze