Naukowcy z Medicago w ciągu 20 dni zdołali wyizolować tzw. VLP (ang. virus-like particle), czyli wirusopodobną cząstkę COVID-19 - podaje serwis isbzdrowie.pl. Naukowcy z Medicago, za którą stoi koncern tytoniowy Philip Morris International, wykorzystują rośliny tytoniowe z rodziny Nicotiana benthamiana do wytwarzania przeciwciał wymierzonych w chorobotwórcze wirusy.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?
Jak czytamy w serwisie branżowym, kanadyjscy specjaliści wykorzystali rośliny tytoniowe już przy epidemii wirusa H1N1 w 2009 roku. Opracowano wówczas kandydata na szczepionkę przeciwko wirusowi świńskiej grypy w zaledwie 19 dni. Trzy lata później, w 2012 roku, Medicago w ciągu miesiąca wyprodukowało 10 mln dawek monowalentnej szczepionki przeciw temu wirusowi grypy, na potrzeby Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), będącej częścią Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
ZOBACZ TEŻ: Koronawirus. "Jak PRZETRWAĆ epidemię?" [WIELKI PORADNIK do kupienia już 16 MARCA]
Czy jest szansa, aby w efekcie badań Kanadyjczyków opracować szczepionkę, która wejdzie do użycia i pomoże w walce z koronwirusem? Prototyp leku przejdzie teraz testy przedkliniczne pod kątem bezpieczeństwa oraz skuteczności. Następnie po ich pozytywnym wyniku rozpoczną się pierwsze testy z udziałem ludzi - zaplanowane na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Najwcześniej do powszechnego użytku szczepionka mogłaby trafić pod koniec 2021 roku.
Źródło: isbzdrowie.pl